Európska elektromobilita dosiahla v auguste významný míľnik. Vôbec poprvýkrát v histórii dominovali predaje elektrifikovaných vozidiel nad naftovými agregátmi. Benzínové motorizácie v predajoch však stále výrazne dominujú, potvrdzujú to dáta agentúry JATO.

Elektromobilite sa v Európe darí, august bol pre elektrifikované vozidlá nabíjateľné zo siete (plug-in hybridy a čisté elektromobily) naozaj silný. V porovnaní s minulým rokom ich predaj vzrástol takmer o 100 %.

Naftové motorizácie mieria do zabudnutia

Agentúra JATO dlhodobo sleduje predaje, respektíve registrácie nových vozidiel naprieč Európu. Aj keď šli medziročné predaje v auguste dolu a to až o 18 %, ekologickým motorizáciám sa výrazne darí.

JATO

Z viac ako 700 000 nových registrovaných automobilov bolo v auguste 2021 až 21 % elektrifikovaných. Vôbec poprvýkrát v histórii tak predaje ekologických vozidiel predskočili dieselové autá, ich podiel v auguste tohto roku tvoril iba 20 %.

Výrazne dominujú benzínové motorizácie s podielom až 56 %. Ak sa ale obhliadneme do minulosti, predaje elektrifikovaných motorizácií výrazne napredujú. V auguste roku 2020 tvorili iba 11 % z celkového počtu a v roku 2019 to boli iba 3 %.

JATO

Naopak naftové autá zmenšili svoj podiel oproti roku 2020, kedy v mesiaci august tvorili až 29 % podiel. Aj predaje benzínových motorizácii pomaly klesajú, v auguste roku 2019 tvorili benzínové vozidlá až 65 % podiel všetkých nových registrovaných vozidiel.

Prekvapivý líder

Ak sa pozrieme na najpopulárnejšie modely za august 2021, na prvej priečke vidíme hneď jedno veľké prekvapenie. Lacná Dacia Sandero z trónu vytlačila populárny VW Golf a celkovo sa jej predalo 14 961 kusov.

JATO

V prvej desiatke sa, žiaľ, nenachádza žiaden čistý elektromobil, no VW ID.3 s počtom 7 904 predaných kusov len máličko zaostáva za desiatym Fordom Puma, ktorého sa predalo 9 304 kusov.

ID.3 tak bol v auguste najlepšie predávaným elektromobilom. Na druhom mieste sa nachádza Tesla Model 3 a tretie miesto patrí VW ID.4. Z tabuľky vyššie je vidieť, že čistým elektromobilom sa v predajoch darilo viac, než plug-in hybridným vozidlám, čo je rozhodne pozitívna správa.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú