Moderný svet preplnený technológiami si mnohokrát pýta svoju „cenu“, ktorou bývajú v prípade internetu a veľkých spoločností dáta o ľuďoch. To, že taký Google či Facebook o nás vie viac, ako by sme chceli, je mnohým dobre známe, no sú to práve tieto dve firmy, ktoré okrem údajov o používateľoch dokážu odhaliť aj autá na základe ich poznávacieho čísla. Vyhľadávanie podľa ŠPZ zobrazí autá, ktoré dokáže Google a Facebook prepojiť s evidenčnými číslami a nájde všetky ich zverejnené fotografie. Ako prvý sa tejto téme venoval portál Jalopnik.

Google je najpoužívanejším vyhľadávačom na svete. Dnes už nie je pritom žiaden problém vyhľadať obrovské množstvo najrôznejších informácií, ale aj obsahu a fotografií, medzi ktorými nájdeme aj profilové fotky ľudí či ich videá len na základne kľúčových slov. Vo svete internetu je čoraz viac potrebné strážiť si svoje súkromie, hoci to býva stále ťažšou úlohou.

Google vidí všetko. Aj evidenčné čísla áut

Vyhľadávanie fotografií je spájané s mnohými procesmi a algoritmami, ktoré sa starajú o to, že na základe kľúčových slov nájdu čo najrelevantnejší obsah. Práve Google a Facebook sú známymi firmami, ktorým, ako by viacerí povedali, nie je súkromie „sväté“. Fotografie totiž dokážu nielen nájsť, ale aj zisťovať, čo sa na nich nachádza, prípadne z nich vytiahnuť rôzne dáta. Najnovšie sa ukázalo, akým spôsobom vie najväčšia sociálna sieť a Google čítať evidenčné čísla áut na zverejnených snímkach.

Odstránenie ŠPZ z fotografie auta teda má svoj dobrý dôvod. Práve toto číslo totiž dokáže Facebook a Google prečítať a následne ho priradiť ku všetkým fotografiám auta, na ktorom sa nachádza. Dôkaz sme našli aj my pri hľadaní čísla testovaného Audi e-tron, ktoré sa dostalo do rúk viacerým redakciám na Slovensku. Auto s poznávacím číslom BL-599VA našiel Google bez akýkoľvek problémov a zobrazil fotografie zo všetkých nájdených zdrojov.

Nenechaj si ujsť
Ako sa chrániť na Facebooku? Tieto tipy ti pomôžu udržať súkromie v bezpečí

Rovnako dopadlo naše hľadanie aj v prípade Audi Q7 e-tron, ktoré Google našiel aj na základe náhľadovej fotografie z YouTube videa. V prípade značiek so slovenským znakom však stačí zadať aj posledné trojčíslie s koncovými písmenami.

Takéto vyhľadávanie áut pomocou ŠPZ pritom funguje vo viacerých krajinách a nájsť je teda možné aj autá registrované v zahraničí. Nám sa tak podarilo nájsť aj Škodu Kamiq s evidenčnými číslami, ktoré výrobca použil na vlastných fotografiách. Prakticky je tak možné vyhľadať akékoľvek auto, ktorého fotografia bola nahraná s viditeľnou ŠPZ na internet.

Odstránenie čísla príde vhod

Jedným spôsobom, ako tomu predísť, je pred zdieľaním fotky odstrániť aspoň číslo značky, bez ktorého ho už Google či Facebook nebude môcť iba pomocou skratky mesta priradiť ku konkrétnemu autu. Riešením je taktiež personalizovaná značka, kedy si majiteľ môže navrhnúť vlastné slovo a čísla za skratkou mesta.

Vyhľadávanie má však problém aj s obyčajnými značkami, ktoré sú autám prideľované náhodne. Pokiaľ teda permanentne nezdieľaš fotky svojho auta na internete, sú len malé šance, že sa podľa tohto unikátneho čísla objaví medzi obrázkami Googlu. Bol to však zo strany týchto gigantov zámer? Zrejme nie tak celkom. Keď sa ale raz fotka objaví na internete, vyhľadávacie nástroje a algoritmy sa už postarajú o to, aby ju mohol ktokoľvek nájsť, informuje Extremetech.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom