Žiaľ, žijeme v dobe, kedy sú osobné informácie ľudí na internete veľmi vzácnou komoditou a množstvo hackerov tieto údaje predáva na čiernom trhu. Možno si ani neuvedomuješ, koľko informácií máš o sebe zverejnených na sociálnych sieťach, akou je napríklad Facebook. 

Obmedz osobné údaje na minimum

Najjednoduchšou a najzákladnejšiu vecou, ktorú môžeš pri zabezpečení svojho profilu urobiť, je jednoducho nevypĺňať žiadne, alebo vypĺňať čo najmenej osobných informácií. Ak o sebe na svoj profil nič dôležité nezavesíš, nemusíš sa obávať, že by ti niekto niečo ukradol. Tento krok môžeš jednoducho uplatniť po otvorení svojho profilu, kde stačí kliknúť na položku Informácie. Tu si odstráň všetky údaje, ktoré by mohli potenciálne ohroziť tvoje súkromie. Napríklad také miesto bydliska, niekdy aj s presnou adresou, na Facebook rozhodne nepatria.

Zobraziť celú galériu (6)
Facebook/Mário Šimovič

Niektoré informácie, ako napríklad dátum narodenia, sa však odstrániť nedajú, no v takomto prípade ich môžeš pred zvedavými očami verejnosti skryť, čo môžeš urobiť veľmi jednoducho, stačí pri úprave týchto údajov kliknúť na zámok a zvoliť možnosť zobrazenia „Iba ja“.

Zobraziť celú galériu (6)
Facebook/Mário Šimovič

Vypni si rozpoznávanie tváre

Umelá inteligencia dnes dokáže veľké veci a bez problémov ťa dokáže napríklad rozoznať na nejakej fotografii, ktorú na Facebook nemusíš nahrať ani ty, ale môže tak urobiť niekto z tvojich priateľov. Túto funkciu vypneš v nastaveniach, v položke menu Rozpoznávanie tváre.

Zobraziť celú galériu (6)
Facebook/Mário Šimovič

Nastav si možnosti zdieľania príspevkov

Je jasné, že Facebook je aj miestom, kde sa chceš podeliť o svoje zážitky či úspechy, no pred očami verejnosti by mali byť tieto informácie skryté. Pochopiteľne, niektoré príspevky je úplne bezpečné zdieľať aj verejne, no túto možnosť môžeš vždy zvoliť pri zdieľaní akéhokoľvek príspevku samostatne. V nastavení súkromia ti preto odporúčam vytvoriť si skupiny, s ktorými chceš zdieľať všetky svoje príspevky, poprípade túto možnosť obmedziť iba na priateľov. Rovnako by si si mal pred verejnosťou skryť aj zoznam svojich priateľov, nikto cudzí predsa nemusí vedieť, s kým sa poznáš.

Zobraziť celú galériu (6)
Facebook/Mário Šimovič

Skontroluj si časovú os

S príchodom časovej osi na Facebook prišli ďalšie možnosti nastavení, a teda aj ďalšie možnosti toho, ako môžeš ohroziť svoje súkromie. Sme názoru, že na časovú os nepatrí nič iné ako príspevky, ktoré si tam pridáš ty sám. Rovnako by si si mal aktivovať funkciu upozornenia na označenie tvojho profilu v nejakom príspevku. Takto sa ti neskôr nestane, že sa tvoje meno objaví pod nejakým nevhodným príspevkom.

Zobraziť celú galériu (6)
Facebook/Mário Šimovič

Skontroluj si povolenia aplikácií tretích strán

Je prirodzené, že s facebookovým účtom máš zrejme prepojených množstvo aplikácií tretích strán, ktoré si však pre správnu funkčnosť pýtajú prístup k rôznym osobným údajom. Ak už si teda nejaká aplikácia od teba vyžiada prístup napríklad k zoznamu tvojich priateľov alebo k veku, ubezpeč sa, že sa jedná o dôveryhodnú aplikáciu a taktiež si over, či je nutné danej aplikácii povoliť tento prístup. Preventívne odporúčame skontrolovať všetky tvoje prepojené aplikácie. Ak narazíš napríklad na hru, ktorej si udelil prístup k tvojim fotografiám, s touto hrou zrejme nebude všetko úplne v poriadku.

Zobraziť celú galériu (6)
Facebook/Mário Šimovič

Možností, ako chrániť svoje súkromie je veľa, no kroky spomenuté vyššie sú to najmenej, čo môžeš urobiť, aby boli tvoje osobné údaje relatívne v bezpečí. Hovorí sa, že všetko, čo je akýmkoľvek spôsobom pripojené k internetu, nikdy nie je stopercentne v bezpečí.

To platí nielen o informáciách, ktoré zavesíme na sociálne siete, ale aj o dátach, ktoré držíme v našich smartfónoch či počítačoch. Žiaľ, internet prináša s množstvom výhod aj množstvo rizík a aj keď by sa šikovní hackeri vedeli dostať k čomukoľvek, čo je na internete, nemusíme im túto úlohu uľahčovať tým, že im naše súkromie poskytneme na zlatom podnose.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom