Nemecko-austrálska spoločnosť Vulcan Energy a chemický gigant BASF uzavreli dohodu o skúmaní potenciálu využitia geotermálnej energie v hlavnom závode BASF v Ludwigshafene. Zároveň plánujú využiť túto spoluprácu aj na ťažbu líhia zo zemskej tepelnej vody, čo by mohlo významne ovplyvniť výrobu batérií pre európsky automobilový priemysel. Na tému upozornil portál Electrive.

Geotermálna energia pre priemysel a komunitu

Cieľom partnerstva je poskytnúť BASF stabilný a obnoviteľný zdroj energie, ktorý by pokryl základné potreby závodu bez použitia fosílnych palív. V prípade úspechu by mohla geotermálna energia produkovať ročne až 4 milióny ton CO₂-neutrálnej pary, čo by podľa odhadov znížilo emisie o 800-tisíc ton CO₂.

Okrem toho by z tejto iniciatívy profitovali aj okolité mestá, Frankenthal a Ludwigshafen, ktoré sa zapoja do prvotných seizmických prieskumov v oblasti Hornorýnskeho gravínu.

Pixabay (Úprava redakcie)

Lítium vyrobené udržateľne

Súčasťou projektu je aj plán vybudovať na pozemku BASF závod na výrobu „zeleného“ lítia. Vulcan Energy chce využívať geotermálnu vodu nielen na výrobu pary, ale aj na ťažbu líthia, ktoré je kľúčové pre batérie používané v elektromobiloch. Tepelná voda v Hornorýnskom gravíne má vysokú koncentráciu tohto kovu a projekt by mohol prispieť k vytvoreniu lokálneho zdroja lítia priamo v Európe.

V roku 2023 Vulcan oznámil výsledky štúdie uskutočniteľnosti, podľa ktorej plánuje produkovať 24 000 ton hydroxidu lítnatého ročne. Testovacie zariadenia v nemeckých mestách Landau a Frankfurt-Höchst už dokázali, že výroba batériového líthia z geotermálnej vody je možná. Tieto procesy by mali slúžiť ako vzor pre budúce veľkokapacitné závody, vrátane plánovaného závodu v Ludwigshafene.

Transformácia regiónu a energetická tranzícia

Projekt má ambíciu stať sa príkladom úspešnej energetickej transformácie v regióne Rýn-Neckar. Podľa Thorstena Weimanna, riaditeľa spoločnosti Vulcan Energie Ressourcen GmbH, ide o kombináciu obnoviteľnej energie a klimaticky neutrálnej ťažby líthia, ktorá môže slúžiť nielen priemyslu, ale aj miestnym komunitám ako spoľahlivý zdroj tepla.

Uwe Liebelt z BASF dodáva: „Geotermálna energia ponúka obrovský potenciál nielen pre našu transformáciu, ale aj pre celý región. Tento projekt je ukážkou, ako môže spolupráca medzi priemyslom, politikmi a energetickým sektorom viesť k vzájomným výhodám.“

Seizmické merania, ktoré analyzujú geotermálne podmienky v Hornorýnskom gravíne, by sa mali začať už začiatkom roka 2025. Vulcan bude hlavným projektovým partnerom zodpovedným za prieskum a technickú realizáciu. Ak sa projekt podarí, môže priniesť udržateľné riešenia nielen pre priemysel, ale aj pre širšiu spoločnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú