Bývalý americký prezident Donald Trump sa do histórie zapísal okrem iného najmä svojim „veľkolepým“ odchodom, ktorému predchádzal útok na sídlo amerického Kongresu podnecovaný samotným Trumpom a následné zablokovanie účtov bývalého prezidenta na všetkých veľkých sociálnych sieťach.

Situáciu so zablokovaným účtom bývalého prezidenta USA riešila až nezávislá dozorná rada Facebooku, podľa ktorej mal najskôr dostať Trump zákaz na platforme už naveky, no sociálna sieť nakoniec rozhodla, že mu účet oficiálne zablokuje na dobu dvoch rokov, informoval The Guardian.

Facebook „spečatil“ osud Trumpa, návrat na platformu nebude jednoduchý

Tomuto rozhodnutiu predchádzali mesiace debát a sporov, pričom podľa vyjadrenia viceprezidenta pre globálne záležitosti spoločnosti, Nicka Clegga, ide o „najvyšší možný trest“ na platforme podľa nových protokolov o presadzovaní práva.

Tie umožňujú zablokovať účet na jeden mesiac, šesť mesiacov, jeden rok a dva roky. Účet Donalda Trumpa teda oficiálne zablokovali na dva roky s účinnosťou od 7. januára 2021, teda prvotného zablokovania účtu.

Ani po uplynutí tejto lehoty to však nebude mať Trump na Facebooku ľahké. Po uplynutí dvoch rokoch bude totiž sociálna sieť najskôr konzoluovať obnovenie jeho účtu s odborníkmi kvôli zamedzeniu rizika pre verejnú bezpečnosť.

Pokiaľ Trump po obnovení účtu pravidlá Facebooku opäť poruší, budú nasledovať „prísnejšie sankcie“ vo forme trvalého zablokovania účtu, o ktorom sa najskôr hovorilo. Rovnaké pravidlá platia pochopiteľne aj pre Trumpov účet na Facebookom vlastnenom Instagrame.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr (Úprava redakcie)

Je však dôležité pripomenúť, že Facebook k Trumpovi zaujal ešte o čosi miernejší prístup, než iní technologickí giganti. Napríklad taký Twitter, na ktorom sa bývalý prezident svojimi príspevkami doslova preslávil, vyhlásil, že už nikdy jeho návrat na svoju platformu nepovolí. Facebook na druhej strane okrem zablokovania Trumpovho účtu odstraňuje zo sociálnej aj hlas bývalého prezidenta.

„Vyhostenie“ zo všetkých veľkých sociálnych sietí nebral na ľahkú váhu ani samotný Trump, ktorý dokonca v marci avizoval, že príde s vlastnou sociálnou sieťou, ktorá však nedopadla úplne podľa predstáv jeho podporovateľov.

Predstavil totiž len blog, kde bol ako inak, stredobodom pozornosti práve Donald Trump. Jeho podporovatelia sa mohli do blogu registrovať a prihlásiť, pričom na hlavnej stránke videli Trumpove príspevky, ktoré mohli svojim spôsobom pripomínať tweety.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr (Úprava redakcie)

Len pred pár dňami bol však po mesiaci tento blog zrušený, pričom Trumpov popredný poradca a komunikačný stratég Jason Miller v stredu informoval, že táto stránka mala len dočasne poslúžiť „širšie zameraným snahám“ o obnovenie Trumpovej prítomnosti v prostredí sociálnych sietí, na ktorých v súčasnosti pracuje jeho štáb.

Prečítaj si tiež
Trump opäť mizne z online sveta. Za krátky čas prišiel aj o vlastnú „sociálnu sieť”

Miller tiež naznačil, že blog je akousi „prípravou“ na vstup Donalda Trumpa na niektorú z internetových sociálnych platforiem. Sága Donald Trump verzus sociálne siete teda ešte pravdepodobne nekončí a bývalého prezidenta Spojených štátov internet nezbaví ešte poriadne dlho.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom