Bývalý americký prezident sa stal kvôli svojim vyjadreniam a šíreniu dezinformácií terčom sociálnych sietí, ktoré jeho účty úplne zrušili a zablokovali alebo obmedzili. Trump prisľúbil „boj“ proti nim a ešte v marci avizoval, že príde s vlastnou sociálnou sieťou. Tá bola predstavená práve včera. Ako sa ale ukázalo, miesto prepracovanej sociálnej siete prišiel Donald Trump len s obyčajným blogom, informuje The Verge.

Trump sa vracia do online sveta

Trumpove pôsobenie na sociálnych sieťach vyvolávalo množstvo kritiky najmä kvôli jeho kontroverzným a mnohokrát aj zavádzajúcim príspevkom. Počas svojej vlády s obľubou využíval najmä Twitter.

V závere jeho vládnutia mu dali košom viaceré platformy a postavil sa proti nemu aj taký Facebook. Po zatvorení jeho účtov sa Trump na sociálnych sieťach dlho neukázal, hoci jeho podporovatelia boli stále aktívni.

Zobraziť celú galériu (1)
Flickr (Úprava redakcie)

Pre všetkých však prisľúbil, že predstaví vlastnú sociálnu sieť, na ktorej bude možné komunikovať „slobodne a bezpečne“. V predošlých mesiacoch sa tak špekulovalo, s akou platformou sa Trump odhodlá prísť.

NEPREHLIADNI
Facebook berie zákaz Donalda Trumpa poriadne vážne. Odstraňuje už aj jeho hlas

Podľa predošlých informácií hovorca Trumpovej volebnej kampane z roku 2020 uviedol, že platforma bude určená pre desiatky miliónov ľudí, a teda sa očakával naozaj veľký projekt, ktorý by predstavoval skutočnú sociálnu sieť.

Ukázal sociálnu sieť blog, na ktorom ďalej šíri vlastnú „pravdu“

Včera sa však ukázalo, že „veľkolepá“ Trumpova platforma nie je ani zďaleka skutočnou sociálnou sieťou, ale skôr blogom postaveným na WordPresse, kde je, ako inak, stredobodom pozornosti práve Donald Trump. Jeho podporovatelia sa môžu do blogu registrovať a prihlásiť, pričom na hlavnej stránke uvidia Trumpove príspevky, ktoré môžu svojim spôsobom pripomínať tweety.

Paradoxne, hoci bol tento blog spustený len prednedávnom, nachádzajú sa na ňom aj spätne datované príspevky z marca. Najnovšie si v tom poslednom robí Trump reklamu sám pre seba. Používateľ tejto platformy môže jeho príspevky „lajkovať“, zdieľať aj na Facebook a dostupné je aj zdieľanie na Twitteri, ktoré je však momentálne nefunkčné. Samozrejmosťou je aj možnosť posielania finančných príspevkov.

Samotnú stránku pre Trumpa mala vytvoriť firma Campaign Nucleus, ktorú založil bývalý manažér Trumpovej kampane Brad Parscale, informuje BBC. Podporovatelia bývalého amerického prezidenta sa tak miesto veľkolepej platformy dočkali len blogovacej siete, kde ich k slovu Trump zatiaľ ani len nepustí a je otázne, akým smerom sa bude blog vyvíjať v budúcnosti.

NEPREHLIADNI
Trump sa vrátil na internet, spustil web so svojou biografiou

Už teraz je však jasné, že bol vytvorený primárne pre účely šírenia poloprávd a zavádzajúcich informácií, nakoľko sa v doterajších príspevkoch opäť opakovane objavujú aj informácie o tom, že prezidentské voľby v USA boli vlani zmanipulované. Práve týmto tvrdením sa Trump rád a často oháňal predtým aj v iných médiách a na populárnych sociálnych sieťach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom