Azda žiadne z doterajších volebných období amerických prezidentov nemalo tak dramatický koniec, ako to bolo u bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Toho účty na sociálnych sieťach po príspevkoch, ktoré viedli až k útoku jeho podporovateľov na sídlo amerického Kongresu, totiž zrušili všetky veľké sociálne siete, teda Twitter, Facebook, Instagram a dokonca aj YouTube.

Zatiaľ čo Twitter, na ktorom sa bývalý prezident svojimi príspevkami doslova preslávil, nedávno vyhlásil, že už nikdy jeho návrat na svoju platformu nepovolí, Facebook zákaz Trumpa na svojej sociálnej sieti taktiež neberie na ľahkú váhu.

Z Facebooku mizne už aj Trumpov hlas

Ako informuje BBC, Facebook odstránil video bývalého prezidenta zo stránky ženy jeho syna Lary Trumpovej, na ktorom robila rozhovor s bývalým prezidentom. Trumpová neskôr zverejnila snímku obrazovky s e-mailom, ktorý po odstránení dostala od Facebooku.

Sociálna sieť v ňom odôvodnila odstránenie tohto videa celkovým blokovaním hlasu Donalda Trumpa na Facebooku a Instagrame. Zároveň sa v e-maili píše, že zverejnenie ďalšieho obsahu s hlasom bývalého prezidenta USA povedie k ďalším obmedzeniam účtu.

Trumpovú toto vyjadrenie Facebooku znepokojilo, pričom dokonca poznamenala, že sa tým „blížime k Orwellovej distopickej vízii 1984″.  Dlhoročný podporovateľ Trumpa a moderátor televízie Fox News, Sean Hannity, následne označil tento krok v tweete za „extrémnu cenzúru“.

Samotný Trump sa pritom chystá kvôli zákaze na veľkých sociálnych sieťach vytvoriť svoju vlastnú, ktorá má ako by sme samozrejme aj čakali poriadne ambiciózne ciele.

Podľa Jasona Millera, hovorca Trumpovej volebnej kampane z roku 2020, by mala byť sieť spustená už o dva až tri mesiace, pričom má zároveň „úplne predefinovať“ doterajšie pravidlá hry a prilákať desiatky miliónov ľudí.

NEPREHLIADNI
Donald Trump chce vlastnú sociálnu sieť, možno aj pre desiatky miliónov ľudí. Čo tým podľa politológov sleduje?

Na túto tému získala redakcia FonTech.sk aj vyjadrenia odborníkov z z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktoré sme ti spolu s plánovanou sociálnou sieťou od Trumpa zosumarizovali v tomto článku

Na základe krokov a fungovania Trumpovej administratívy tak je pomerne jasné, že zrušenie účtov bývalého prezidenta bude nasledovať „protiútok“ z Trumpovej strany, ktorým môže byť práve avizovaná sociálna sieť.

Zároveň je však online už aj web s biografiou bývalého prezidenta, ktorá sa začína konštatovaním, že „Donald J. Trump spustil najpozoruhodnejšie politické hnutie v dejinách, zosadil z trónu politické dynastie, porazil washingtonský establišment a stal sa prvým skutočným outsiderom zvoleným za prezidenta Spojených štátov“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom