Európsky trh s elektromobilmi sa v posledných rokoch začal meniť. Ľudia sa o elektrické autá začali viac zaujímať a rástli aj ich predaje. Aktuálne však boli zaznamenané najvyššie čísla a nárast predajnosti týchto áut za posledných 5 rokov. Začiatkom tohto roka prudko stúpol záujem o elektromobily a plug-in hybridy. Najviac spomedzi všetkých sa predávali francúzske modely, informuje Insideevs s odvolaním na blog ev-sales.com.

Aktuálna situácia so šíriacim sa koronavírusom uškodila aj samotným automobilkám, ktoré vo vážnych prípadoch pozastavujú výrobu. Rovnako tak klesol aj záujem ľudí v postihnutých oblastiach a najmä Číne o kúpu nových vozidiel, vrátane elektromobilov. Podľa predpokladov by mal pokles predaja ešte viac klesať. Od vypuknutia koronavírusu totiž klesli predaje automobilov v Číne až o 92 %, informuje BBC.

Odhady na tento rok nie sú vôbec ružové a z globálneho hľadiska by mohli predaje automobilov prepadnúť 2,5 %, čo je oproti pôvodným predpovediam, ktoré hovorili o 0,9 % poklese, výrazne viac. V Európe však na prekvapenie stúpli predaje elektrických áut a plug-in hybridov, ktoré zaznamenali najvyššiu predajnosť od roku 2015.

Predaje elektromobilov a plug-in hybridov začiatkom roka výrazne vzrástli

Situácia v týchto segmentoch sa začala zlepšovať už v závere minulého roka, no v januári 2020 bol skok v predajoch najvýraznejší. Na európskom trhu totiž pribudlo o 121 % viac plug-in hybridov ako minulý rok. Celkovo bolo v januári registrovaných až 74 663 týchto nových vozidiel. Elektromobily pritom tvorili približne 52 % z tohto počtu predaných áut. Trh s plug-in hybridmi pritom rastie oveľa rýchlejšie ako ten s elektromobilmi.

Kým u plug-in hybridov činí medziročný nárast až 174 %, u čiste elektrických modelov ide o 89 %. Za minulý mesiac pritom došlo k výraznému zvýšeniu predaja vozidiel najmä z dielne francúzskych automobiliek. Najlepšie sa predával Renault Zoe a hneď za ním to bol Peugeot 208 EV. Zoznam TOP 3 uzatvára nemecký VW e-Golf. Lepšie predaje však zaznamenali aj elektromobily BMW, Audi, Tesla, Kia či Hyundai a plug-in hybridy Mitsubishi, Volvo, BMW, Mini aj Opel.

Renault

Treba však poznamenať, že na základe týchto dostupných údajov si neviedol v januári žiaden elektromobil tak dobre ako Renault Zoe, z ktorého sa predalo 9 782 kusov. Pokiaľ tak bude tento vývoj pokračovať naďalej, trh s BEV a PHEV modelmi môže v Európe naďalej stúpať. Trendom sa pritom stávajú práve malé mestské vozidlá, ktoré dokážu prejsť na jedno nabitie dostatok „mestských“ kilometrov a svojimi rozmermi sa hodia aj do preplnených oblastí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú