Sonda Európskej kozmickej agentúry (ESA) Solar Orbiter pre výskum Slnka sa pripravuje na prevoz z Nemecka do Spojených štátov. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal Eckard Settelmeyer zo spoločnosti Airbus Defence and Space, že bude dopravená do zámoria. Vypustenie sondy do vesmíru je plánované na február 2020 na palube rakety Atlas V.

Výskumné zariadenie zostavila na objednávku ESA spoločnosť Airbus Defence and Space v Ottobrunne, kde európska agentúra dnes usporiadala pre novinárov rozlúčka. Sonda obsahuje meracie prístroje, ktoré poskytli Veľká Británia, Španielsko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Švajčiarsko, Taliansko a USA. České firmy a vedecké ústavy sa zúčastnili prípravy piatich zariadení pre Solar Orbiter a na misii spolupracuje tiež Akadémie vied ČR či matematicko-fyzikálnej fakulta Karlovej Univerzity.

Štart misie je plánovaný na február 2020. Po zhruba dvoch rokoch by sa Solar Orbiter mal dostať na dráhu, z ktorej bude môcť vykonávať meranie. Počas tejto doby sa bude pohybovať v rozličných vzdialenostiach od Slnka, takže bude vystavená teplotám od -180 do 600 stupňov Celzia. „My sa zatiaľ budeme snažiť elektroniku udržať na izbovej teplote a detektory na čo najnižšej teplote,“ dodal Settelmeyer k náročnosti projektu.

Sonda bude na obežnej dráhe podobnej dráhe planéty Merkúr a bude pozorovať oblasť okolo oboch slnečných pólov. Súčasťou misie je zistiť, čo spôsobuje slnečný vietor a ako vzniká koronálne magnetické pole. Skúmať bude tiež heliosféru či slnečné erupcie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom