Sonda Európskej kozmickej agentúry (ESA) Solar Orbiter pre výskum Slnka sa pripravuje na prevoz z Nemecka do Spojených štátov. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal Eckard Settelmeyer zo spoločnosti Airbus Defence and Space, že bude dopravená do zámoria. Vypustenie sondy do vesmíru je plánované na február 2020 na palube rakety Atlas V.
Výskumné zariadenie zostavila na objednávku ESA spoločnosť Airbus Defence and Space v Ottobrunne, kde európska agentúra dnes usporiadala pre novinárov rozlúčka. Sonda obsahuje meracie prístroje, ktoré poskytli Veľká Británia, Španielsko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Švajčiarsko, Taliansko a USA. České firmy a vedecké ústavy sa zúčastnili prípravy piatich zariadení pre Solar Orbiter a na misii spolupracuje tiež Akadémie vied ČR či matematicko-fyzikálnej fakulta Karlovej Univerzity.
Štart misie je plánovaný na február 2020. Po zhruba dvoch rokoch by sa Solar Orbiter mal dostať na dráhu, z ktorej bude môcť vykonávať meranie. Počas tejto doby sa bude pohybovať v rozličných vzdialenostiach od Slnka, takže bude vystavená teplotám od -180 do 600 stupňov Celzia. „My sa zatiaľ budeme snažiť elektroniku udržať na izbovej teplote a detektory na čo najnižšej teplote,“ dodal Settelmeyer k náročnosti projektu.
Sonda bude na obežnej dráhe podobnej dráhe planéty Merkúr a bude pozorovať oblasť okolo oboch slnečných pólov. Súčasťou misie je zistiť, čo spôsobuje slnečný vietor a ako vzniká koronálne magnetické pole. Skúmať bude tiež heliosféru či slnečné erupcie.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Obrovská hanba pre Rusko. Zbraň propagandy za miliardy sa po 35 rokoch zmení na vrak
Koniec batérií sa blíži. Vedci vyvíjajú technológie, ktoré efektívne uložia vyrobenú energiu
Zabijak pre neviditeľné hrozby. Elitné jednotky NATO nasadili hybridný „superdron“, aký si ešte nevidel
Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými" palivami, vieme kedy
Sci-fi „kladivo" je realitou. Nová zbraň Západu desí nepriateľov, nemajú proti nej šancu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Slováci si polepšia: Budú mať vyššie výplaty, aj keď im zamestnávateľ nepridá
Umelá inteligencia mi ušetrila 780 eur mesačne. Nie je to hype, zjednodušilo mi to život
Unikol interný dokument: Krajiny EÚ chcú utajiť plány na koniec ruského plynu
„Sme pripravení predať milión áut ročne.“ Tím startupistov ide zmeniť jeden z najkonzervatívnejších trhov v Európe
Firmy sa chystajú na nástup generácie Alfa: „Manažér už nebude autorita, ale game master“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Záhadný kameň v Egypte nechal vedcov v nemom úžase. Odhalil tajomstvo ukryté 5000 rokov
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
- Sci-fi „kladivo“ je realitou. Nová zbraň Západu desí nepriateľov, nemajú proti nej šancu
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Záhadný kameň v Egypte nechal vedcov v nemom úžase. Odhalil tajomstvo ukryté 5000 rokov
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
Trump mení stratégiu: Zbrane pre Ukrajinu pôjdu cez NATO, voči Rusku chystá zásadné vyhlásenie
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
Tržby TSMC prekonali očakávania. Čipy pre AI lámu rekordy
Slovensko má najdrahšie palivá v regióne. Analytici majú vysvetlenie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP