Posledné týždne boli pre obyvateľov Puerta Rica poriadne náročné. Ich krajinu zničila sila hurikánov, ktoré zdevastovali aj elektrickú sieť. V snahe napraviť škody po tejto prírodnej katastrofe podal pomocnú ruku aj CEO Tesly. Elon Musk nechce tejto krajine pomôcť len v malom merítku, ale trúfa si prebudovať celú tamojšiu elektrickú sieť. 

Celý svet sa pozeral na ničivú silu hurikánov, ktoré pred pár týždňami poriadne zatočili s ostrovmi v Karibiku, ale aj pobrežím Floridy. Jedným z najviac poškodených sa stalo Puerto Rico, kde ohromná sila tejto prírodnej katastrofy zničila elektrickú rozvodnú sieť. Krátko po poškodení začali mnohé krajiny posielať pomocné balíky a jeden taký poslal aj Elon Musk. Jeho batérie Powerwall od Tesly majú prinavrátiť elektrickú energiu v domoch, ktoré sú vybavené solárnymi panelmi. Tu jeho plány však ani zďaleka nekončia.

Tesla ako hlavný distribútor elektriny v Puerto Ricu

Keďže Puerto Rico bolo pred hurikánmi závislé na fosílnych palivách a drahej elektrickej energii, Musk sa rozhodol, že od základov vybuduje lepšiu elektrickú sieť. Tamojší obyvatelia by sa tak mohli spoliehať na lacnejší zdroj elektriny, ktorá predtým stála približne 17 centov za 1 kWh.

Jeho cieľom je využiť moderné systémy batérií Tesly, ktoré spoločnosť doposiaľ využila na iných ostrovoch. Batérie Powerpack s vysokou kapacitou energie si už našli miesto na ostrove Kauai a Samoa zasa dostala rozvodnú sieť napájanú solárnymi panelmi. Tieto ostrovy patria k tým menej obývaným. Podľa Muska však majú energetické systémy Tesly potenciál napájať aj omnoho väčšie územia.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk prisľúbil 100 MW elektriny v batériách do 100 dní. Túto výzvu splní ešte skôr a všetkým neprajníkom dá jasný odkaz

Súčasné alternatívne zdroje elektriny, ako veterné turbíny či solárne panely sú na mnohých ostrovoch, Puerto Rico nevynímajúc, počas katastrofy zničené. Riešenie z dielne Tesly má zabezpečiť stálu, respektíve rýchlejšiu obnovu dodávok elektrickej energie aj po hurikáne. Obyvatelia Puerta Rica, ktorých domy sú vybavené solárnymi panelmi, tak v týchto dňoch dostávajú batérie Powerwall. Práve k nim môžu pripojiť rozvodnú sieť svojho domu a nemusia sa spoliehať na zničenú verejnú sieť.

Predražená inštalácia batérií

Bohužiaľ sa tento dobrosrdečný čin Elona Muska nezaobišiel bez značných komplikácií s inštaláciou. Cena za kompletizáciu a napojenie domu na systém Powerwall je oficiálne stanovená na približne 700 až 1 700 € v závislosti od rozsahu prác. Za samotný Powerwall zákazník bežne zaplatí o čosi viac ako 5 200 €. Inštalatéri v Puerto Ricu si však len za samotné nainštalovanie batérii pýtajú hriešnych 10 000 €, a tak sa mnohí obyvatelia obracajú na iný zdroj elektriny.

Kvôli nedostatku financií svoje domy dokonca napájajú aj batériami z áut. Snaha Elona Musk a Tesly vybudovať v zdevastovanom Puerto Ricu novú elektrickú sieť je skutočne obdivuhodným plánom, ktorý sa však nezaobíde bez komplikácií. Miestni obyvatelia dostali šancu získať stabilný zdroj, no inštalatérske spoločnosti tretej strany sa snažia na tomto projekte poriadne nabaliť.

Podarí sa Muskovi skutočne prerobiť elektrickú sieť v tomto kúte Karibiku? Na výsledok jeho odvážneho plánu v Puerto Ricu si ešte budeme musieť počkať. Zatiaľ sa o jeho úspechoch môžeš presvedčiť na priloženom videu, kde je zachytená energetická sieť Tesly vybudovaná na ostrove Kauai.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom