Miliardár v piatok poslal zamestnancom jeho firmy SpaceX email, v ktorom ich ubezpečil, že je majú väčšiu šanca zomrieť počas autonehody, ako po nakazení sa koronavírusom. Na Twitteri sa taktiež vyjadril v podobnom duchu. V príspevku napísal, že panika kvôli ochoreniu COVID-19 je hlúpa. Elon Musk teda zjavne neverí katastrofickým scenárom, ktoré sú aktuálne v médiách prezentované, píše portál The Verge.

V liste adresovanom zamestnancom SpaceX Musk poznamenal, že na základe sledovania správ a údajov o COVID-19 predpokladá, že nový koronavírus nepatrí medzi 100 najväčších zdravotných rizík v Spojených štátoch.

Jeho názor je tak v priamom rozpore so stanoviskom Svetovej zdravotníckej organizáciacie, ktorá v stredu 11.marca koronavírus vyhlásila za pandémiu po tom, ako sa ním nakazilo takmer 120-tisíc ľudí v 114 krajinách po celom svete.

„Ak to porovnáme, šanca, že umriete na C19 je neporovnateľne nižšia, ako šanca, že zomriete pri autonehode cestou domov,“ cituje z e-mailu miliardára portál BuzzFeed. Elon Musk ďalej napísal, že na jednu smrť v dôsledku šírenia koronavírusu pripadá 36-tisíc úmrtí pri autonehodách.

Od zverejnenia svojho názoru na ochorenie COVID-19 je terčom kritiky zo všetkých strán, keďže berie prebiehajúcu krízu na ľahkú váhu. Ak sa zamestnanci jeho firiem Tesla a SpaceX necítia zle, stále musia chodiť do práce.

Pre portál BuzzFeed News sa vyjadrili viacerí experti, ktorí sa zhodujú, že Musk tu porovnáva jablká s hruškami. „Porovnávanie autonehôd a infekčnej choroby nedáva zmysel,“ povedal renomovaný odborník Amesh Adalja z Johns Hopkins Univerzity v Baltimore. „Tento vírus nie je možné izolovať, a hoci si s ním imunita veľkého množstva ľudí bez väčších problémov dokáže poradiť, niektorí také šťastie nemajú. Ľudia na koronavírus umierajú a my by sme sa mali sústrediť na to, aby sa nás nakazilo čo najmenej.“

Brandon Brown, docent epidemiológie na Kalifornskej univerzite, označil Muskovo vyjadrenie za šialenosť, najmä v čase, keď vládne organizácie ľuďom odporúčajú obmedziť vzájomný kontakt na čo najnižšiu úroveň. Brown spomenul aj Teslu Cybertruck, ktorej v novembri počas oficiálneho predstavenia jeden z dizajnérov rozbil okná. „Po tom, ako sme videli, čo sa stalo s oknami toho auta… možno by sme sa naozaj mali začať báť tých autonehôd, ktoré spomína,“ povedal Brown.

Flickr

Autonehody však nie sú infekčné a ich nárast, narozdiel od koronavírusu, nie je exponenciálny. Podľa najhoršieho scenáru by sa koronavírusom mohlo nakaziť 160 až 214 miliónov Američanov.

Podľa The New York Times by pri súčasnej úmrtnosti z tohto počtu mohlo koronavírusu podľahnúť až 1,7 milióna ľudí. Okrem toho je možné, že pri tomto scenári budú v USA hospitalizáciu potrebovať ďalšie desiatky miliónov ľudí.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus / Zdroj: SITA

Prezident Donald Trump v piatok vyhlásil výnimočný stav, v USA na mesiac zavreli všetky školy a množstvo ľudí bude pracovať z domu, na čo reagovali už aj americkí operátori.

V súčasnosti sa novým koronavírusom v USA nakazilo 2174 ľudí, z ktorých 47 chorobu neprežilo. Vzhľadom na pomerne nízky počet testovaných vzoriek je však tento počet pravdepodobne dosť nepresný a v Spojených štátoch sa tak už teraz nachádza oveľa väčšie množstvo nakazených.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP