Pred pár dňami sa odohrala jedna z najdôležitejších udalostí Tesly, ktorá po dlhom čakaní odhalila svoj čiste elektrický pick-up Cybertruck. Internetom však obletela jeho prezentácia aj z dôvodu, že demonštrácia odolnosti skla nevyšla vôbec podľa predstáv. Sklo v oknách pick-upu Cybertruck počas predstavenia prasklo, čo sa ale stať nemalo. Elon Musk teraz v tweete vysvetlil, prečo k tejto situácii vôbec došlo, informoval Motor1.

Elektrický Cybertruck ohromil automobilový svet svojimi jedinečnými vlastnosťami a výkonom, ktorým tromfne aj športové autá. Najviac kontroverznou vlastnosťou je však jeho odlišný dizajn ako zo sci-fi. Musk už pred časom upozorňoval, že sa táto novinka Tesly nemusí páčiť každému. Okrem týchto aspektov mal pick-up potvrdiť aj svoju odolnosť karosérie a okien pri reálnych testoch počas predstavenia.

Nevydarený test odolnosti skla mala spôsobiť rana kladivom do dverí

Autor tohto nezvyčajného dizajnu, Franz von Holzhausen, počas premiéry Cybetrucku testoval jeho konštrukciu údermi kladiva a následne aj ťažkou kovovou guľou, ktorá pôvodne nemala poškodiť sklá dverí. Prvotný test tohto skla Tesly ukázal jeho odolnosť v porovnaní s konvenčným sklom, no pri hode guľou sa nakoniec sklo na pick-upe značne poškodilo. To samozrejme prekvapilo aj samotného Muska, ktorý sa situáciu snažil vyžehliť poznámkou, že sa guľa aspoň nedostala skrz.

Neskôr dokonca zdieľal video, pri ktorom dizajnér pick-upu hádzal touto guľou do okna ešte pred predstavením. Vtedy bol test úspešný. Mnohým mohlo naďalej vŕtať v hlave, prečo sklo pri prezentácii prasklo. Elon poskytol vysvetlenie v ďalšom tweete. Podľa jeho vyjadrenia malo byť príčinou nesprávne poradie testov a rana kladivom mala akýmsi spôsobom narušiť základňu skla, ktoré následne poškodila guľa.

Mal Musk pravdu?

Silný úder kladivom tak mal oslabiť toto odolné sklo, no čo sa stalo v prípade zadného skla v dverách, ktoré kladivo nezasiahlo? K tomuto problému sa Musk nevyjadril, a tak sa na internete začali vytvárať rôzne špekulácie. Jednou z možností je aj to, že Musk plánoval demonštrovať iba odolnosť jedného skla, teda sa do zadných dverí nedostalo sklo Tesly ale obyčajné sklo.

Nenechaj si ujsť
Tesla Cybertruck je čoraz populárnejšia. Predobjednávky prekročili ďalšiu významnú hranicu

Spôsob, akým bolo poškodené aj zadné sklo, bol však rovnaký ako pri poškodení okna vodiča a guľa neprešla skrz. Okolo tejto situácie ostáva ešte viacero nejasností, no podľa Muska je na vine rana kladivom, a tak musí pri budúcej prezentácii zmeniť poradie testov. Pomocou výpočtov a fyziky sa však portál Wired pokúsil celú situáciu vysvetliť. Vo výsledku mohlo byť príčinou poškodenia tohto odolného skla jeho umiestnenie.

Zatiaľ čo pri prvom teste bolo odolné sklo testované vo vodorovnej polohe na tabuli, kde malo viac miesta na spätný pohyb pri náraze gule, v pick-upe bolo umiestnené takmer horizontálne. Pri náraze gule do tabule odolného skla malo mať sklo väčší pohyb ako pri okne v Cybertrucku. To mohlo spôsobiť, že sila, ktorá pôsobila na sklo pick-upu, bola väčšia, kvôli čomu sa okno poškodilo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú