Raketa Starship je čoraz bližšie k svojmu orbitálnemu debutu a začína sa meniť nielen prístup vedcov k nej, ale tiež prístup vesmírnych a vládnych agentúr, ktoré sú v tomto smere zvyčajne nesmierne skeptické. Mnohým sa konečne podarilo uvedomiť si neuveriteľný potenciál tohto stroja a v prípade, že bude fungovať naplno a tak, ako americká spoločnosť SpaceX očakáva, úplne zmení nielen vesmírny výskum, ale tiež životy všetkých ľudí na Zemi.

Nejedná sa pritom len o raketu určenú pre jednoduchý transport nákladu či oveľa komplikovanejší transport astronautov a vesmírnych turistov. Vedci začali so Starship pracovať tak, ako so žiadnou inou raketou dodnes a chcú ju použiť na množstvo rôznych projektov.

Prenosný luxus

Základnou a zrejme najdôležitejšou schopnosťou rakety Starship, ktorá je najväčšou raketou v histórii a vôbec jedinou, ktorej oba stupne sa majú vracať vcelku naspäť na Zem, je jej nosnosť. Na palube unesie najmenej 100 ton nákladu, ktorý dokáže po doplnení paliva na obežnej dráhe vyniesť oveľa ďalej, prakticky kamkoľvek v Slnečnej sústave.

Aj keď teda na nízku orbite Zeme vynesie menej v porovnaní s raketou Saturn V, na povrch Mesiaca dostane dopraviť plných sto ton – Saturn V dostal na lunárnu orbitu približne 43 ton, na jeho povrch ešte oveľa menej.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP