Práve Tesle môžeme vďačiť za popularitu elektromobilov a mnohé technologické vylepšenia. Najnovší počin spoločnosti, Model Y, sa už pomaly dostáva k prvým zákazníkom a jedno z jej vylepšení už stihol oceniť aj samotný CEO spoločnosti.

Musk ocenil tím, ktorý pracoval na vývoji tepelného čerpadla. To je totiž použité aj v najnovšom modeli automobilky. Model Y má mnoho vecí spoločných s Modelom 3, no práve čerpadlo je jednou z vecí, ktorá ich odlišuje. Hlavnou úlohou tepelného čerpadla je zvýšiť účinnosť elektrického SUV v chladnejších podmienkach.

V praxi to znamená len toľko, že aj pri zapnutom kúrení v interiéri zároveň pobeží aj kompresor spolu s ventilátorom klimatizácie. Rozdiel je v tom, že ventil otočí oproti režimu chladenia smer prúdenia chladiva a teplo sa začne dodávať z vonkajšieho vzduchu do vnútra vozidla. Celý systém sa nachádza blízko motora, čo umožňuje využívať aj zbytkové teplo.

Práve vykurovanie vozidla spolu so zohrievaním batérií patrí medzi najväčších „žrútov“ elektrickej energie v chladnom počasí. Staršie vozidlá značky Tesla využívali na ohrev vzduchu elektrické vykurovacie telesá, ktoré však spotrebovali ešte viac energie. K tepelnému čerpadlu sa navyše pochvalne vyjadril aj samotný Elon Musk na svojom Twiiteri, informuje portál Electrec.

„Tepelné čerpadlo v novom Modely Y patrí medzi najlepšie inžinierske práce, aké som kedy videl. Tím vykonal ďalší kus dobrej práce, uviedol Musk.“

Je isté, že tento „zlepšovák“ začnú postupne vo svojich vozidlách využívať aj konkurenčné automobilky. Tepelné čerpadlo je totiž štandardným prvkom klimatizácií, a preto už len stačí tento okruh vybaviť ďalšími potrebnými súčiastkami.

Koniec koncov sa Tesle pravdepodobne opäť podarí spraviť niečo pre lepší dojazd elektromobilov v chladných podmienkach, z čoho budú ťažiť aj majitelia elektrických vozidiel od rôznych značiek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom