Elona Muska zrejme netreba nikomu predstavovať. Tento muž stojí na čele niekoľkých dôležitých spoločností, ktoré majú odvážne vízie do budúcnosti. Jeho pričinením vzniklo mnoho skvelých technológií a on sám pracuje na ďalších, niekedy priam šialených nápadoch. Tentokrát Musk reálne uvažuje nad vybudovaním podzemnej dopravy za pomoci nízkotlakových trubíc Hyperloop. 

Zdá sa, že to s podzemnými tunelmi myslí CEO Tesly a spoločnosti SpaceX vážne. Tomuto faktu nahráva aj fotka vŕtacieho stroja v plnej paráde, ktorú zverejnil na svojej sociálnej sieti Twitter. Na začiatku tohto týždňa dokonca začal s prvými prácami na exprimentálnom tuneli priamo na základni spoločnosti SpaceX.

zdroj fotografie: Elon Musk

Elon Musk ešte koncom minulého roka vyjadril svoj negatívny názor na dopravné situácie po celom svete a podľa jeho tvrdení môže byť riešením práve podzemná doprava v tuneloch Hyperloop. Prvé zmienky o tomto spôsobe dopravy predstavil Musk ešte v roku 2013, no jeho prioritami ostali stále spoločnosti SpaceX a Tesla. Preto pre návrh a implementáciu Hyperloop-u boli najaté iné spoločnosti. Samotný Musk však navrhol a nechal vybudovať prvú testovaciu dráhu.

Koncept nadzemného Hyperloopu

zdroj fotografie: National Geographic

Jeho rozhodnutie vybudovať podzemnú dopravu v tuneloch znie celkom logicky, pretože pod zemou nebudú tunely nikomu prekážať. Táto Muskova myšlienka však bude len nadväzovať na starý koncept spred niekoľkých desiatok rokov. Ešte v roku 1869 boli prvé pneumatické tunely nielen postavené, ale aj demonštrované priamo v New Yorku. Tento projekt síce trval iba krátko, no ukázal svetu ďalšie možnosti dopravy.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk má riešenie na zastavenie dopravného chaosu

Niekomu môže pripadať Muskova myšlienka priam šialená, no on sám verí, že je to jeden z reálnych spôsobov, ako vyriešiť katastrofálnu dopravnú situáciu dneška. Ak sa mu podarí zrealizovať jeho nápady, tak o niekoľko rokov môžeme očakávať celkom veľkú revolúciu v spôsobe dopravy.

Pošli nám TIP na článokTech