Podľa najnovšej štúdie spoločnosti iSeeCars, ktorá sa zaoberá predajom jazdených vozidiel, stráca Tesla Model 3 oproti ostatným elektromobilom len minimum svojej pôvodnej hodnoty. Po troch rokoch sa jej cena zníži len o niečo viac než 10 %, píše InsideEVs.

Obrovský skok oproti iným výrobcom

O problémoch s kvalitou elektromobilov od Tesly počujeme v poslednej dobe celkom často. Cez odpadávajúce nárazníky až po zlyhania autopilota je však spoločnosť stále priekopníkom medzi výrobcami elektrických vozidiel. To potvrdzuje aj najnovší výskum spoločnosti iSeeCars, ktorá predáva ojazdené autá.

Tá zoradila vozidlá rôznych kategórií podľa toho, ktoré stratí po troch rokoch jazdenia najviac z pôvodnej hodnoty. Štúdia bola pochopiteľne určená najmä pre zákazníkov, ktorých zaujímalo, ktoré vozidlá vedia zohnať najlacnejšie v porovnaní s ich pôvodnou cenou, no objavilo sa v nej aj niekoľko zaujímavých výsledkov.

Zobraziť celú galériu (1)
Rebríček elektromobilov podľa percentuálnej straty ich pôvodnej hodnoty po troch rokoch / Zdroj: Screenshot / iSeeCars

Tie sa týkali práve automobilky Elona Muska, ktorá v kategórii elektromobilov doslova dominovala. Jej najlacnejší Model 3 totiž podľa výskumu stráca po troch rokoch iba 10,2 % z pôvodnej hodnoty vozidla, čo je obrovský skok oproti priemerným 52 % pri elektromobiloch. Z pôvodnej ceny za nový Model 3 by si tak po troch rokoch ušetril len 4 720 dolárov.

Model X pritom stráca približne 33,9 % a Model S stratí 36,3 % z pôvodnej hodnoty. Ak berieme do úvahy všetky vozidlá zaradené do výskumu, priemerná strata hodnoty po troch rokoch činí 39 %.

Elektromobily značky Tesla však boli vo veľkom kontraste napríklad so známymi modelmi BMW i3, Nissan LEAF či KIA Soul EV, ktoré po troch rokoch jazdenia prídu až o približne 60 % svojej pôvodnej hodnoty.

Prečítaj si tiež
Tesla si už s vykrádaním nevie rady. Podala veľkú žalobu na konkurenčnú firmu a 4 bývalých zamestnancov

Napriek mnohým problémom s kvalitou elektromobilov od Tesly, o ktorých počúvame takmer neustále, je tak možné vidieť, že nestrácajú na hodnote tak rýchlo ako vozidlá iných výrobcov. Aj preto sa nedávno stala automobilka prvou na svete, ktorá predala milión plne elektrických vozidiel. Druhý milión chce pritom dosiahnuť v priebehu nasledujúcich 18 až 24 mesiacov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom