Tesla bez pochyby patrí k lídrom automobilového priemyslu a v oblasti elektromobility je na úplnom vrchole. Niet sa preto čomu diviť, že rôzne startupy sa snažia „ukradnúť“ výrobné tajomstvá Muskovej firmy skrz jej bývalých zamestnancov. Presne to má byť prípad známej spoločnosti Rivian, ktorá aktuálne čelí žalobe zo strany kalifornskej automobilky, informoval portál Electrek.

Podľa citácií zo samotnej žaloby Rivian zamestnal štyroch bývalých pracovníkov Tesly, ktorí mali do tejto spoločnosti priniesť aj dôverné dokumenty týkajúce sa stratégie, výroby a technológií v konkurenčnej automobilke.

Rivian pritom zamestnáva ďaleko viac bývalých pracovníkov Tesly a celkovo je to až 178 ľudí, ktorí kedysi pracovali v kalifornskej automobilke a až 70 zamestnancov prestúpilo do konkurenčnej spoločnosti priamo „od Muskovcov“. Ako informuje ArsTechnica, Tesle nevadí, že Rivian „loví“ ich súčasných či bývalých zamestnancov, v tomto súboji o pracovné sily však podľa nich nehrá Rivian férovo. Jeden zo zamestnancov údajne do konkurenčnej firmy priniesol informácie o obchodných tajomstvách a bonusoch pre zamestnancov.

Ďalší pracovník si mal podľa žaloby „požičať“ informácie ohľadom schémy náboru nových zamestnancov. Bývalá manažérka v automobilke Elona Muska,  Jessica Siron, naopak do spoločnosti Rivian prepašovala informácie ohľadom výrobných robotov, ako aj dôležité požiadavky na výrobné zariadenia.

Posledný zo žalovaných zamestnancov mal do veľmi rýchlo rastúceho startupu priniesť zoznam vysoko kvalifikovaných inžinierov pracujúcich v automobilke Tesla a niekoľko z nich Rivian krátko na to stiahol na svoju stranu. Podľa automobilky Tesla sú však tieto štyri prípady iba špičkou ľadovca. Spoločnosť Elona Muska prešetruje aj ostatných bývalých zamestnancov, ktorí mohli do tejto spoločnosti preniesť dôverné informácie a ak sa objavia ďalšie takéto prípady, Tesla ich do podanej žaloby doplní.

Vedenie automobilky Rivian aktuálne popiera akékoľvek obvinenia a celý „biznis“ tohto mladého a perspektívneho startupu je podľa ich slov založený na niekoľkoročnom vývoji technológií a stratégií. Vykrádanie Tesly však má Rivian zrejme tak trochu v obľube. Nedávno sme informovali, že mladá startupová automobilka plánuje vybudovať vlastnú sieť rýchlonabíjacích staníc, no na jej budovanie si opäť najala zamestnancov Muskovej firmy.

Jedno sa však tejto firme uprieť nedá – napreduje raketovým tempom. Už budúci rok by sa mal dostať do predaja ich elektrický pickup R1T, ktorý vyzerá úchvatne a má veľmi dobré jazdné vlastnosti, o čom sa koniec koncov môžeš presvedčiť aj vo videu vyššie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom