Elektromotory poháňajú azda ešte širšiu škálu strojov, než spaľovacie motory, avšak najviac ich v poslednej dobe nachádzame najmä v elektrických autách. Podobne ako batérie týchto áut, aj elektromotory majú jeden zásadný problém a tým je výroba, ktorá vyžaduje takzvané prvky vzácnych zemín, upozorňuje Interesting Engineering. Tie so sebou síce prinášajú viacero prekážok, ale tím z Texas A&M University vyvinul prototyp elektromotora bez týchto materiálov.

Efektívne a udržateľné

Dr. Hamid Toliyat, vedúci inovatívneho tímu z Texasu, argumentuje tým, že potrebujú klasické elektromotory na extrahovanie spomínaných materiálov často neetické procesy. Tie sú okrem neblahého dopadu na lokálnu spoločnosť aj energeticky náročne a aj keď sa rozbieha viacero projektov v snahe takúto ťažbu očistiť a zlepšiť, ideálnym riešením je používať tieto materiály čo najmenej.

Ak majú byť totiž elektrické autá čisté, musia sa zbaviť čo najväčšieho množstva podobných problémov už na úrovni výroby. Tím odborníkov sa snaží nahradiť takéto vzácne materiály v elektrických motoroch dostupnejšími materiálmi, ktoré môžu byť navyše lacnejšie. Namiesto komplikovaných cievok chcú využívať jednoducho medené cievky, ktoré sú dostupnejšie a čistejšie.

Lucid Motors

Na skutočnom prototype zatiaľ stále pracujú, avšak za sebou už majú množstvo rôznych simulácií. Tie naznačujú, že môžu takéto elektromotory dosiahnuť výkon a efektivitu porovnateľnú s dnes využívanými elektromotormi v hybridných alebo plne elektrických autách, pričom zároveň ostanú konkurencieschopné s inými elektromotormi bez vzácnych prvkov.

Čoraz čistejšie sú aj batérie

Lítium-iónové a ďalšie podobné akumulátory v elektrických autách majú stále problém s ekologickosťou, avšak situácia nie je ani zďaleka tak zlá, ako sa zdá. Aj tieto zariadenia sú čoraz čistejšie a množstvo informácií kolujúcich internetom je nepravdivých. Množstvo batérií sa totiž už zbavilo napríklad kobaltu, ktorý je drahý a jeho ťažba je obzvlášť problematická.

Chcú riešiť existujúce problémy

Tím podotýka, že niektoré automobilky už sa začali snažiť odstrániť tieto vzácne prvky zo svojich elektromobilov, avšak zatiaľ narážajú na rôzne technologické problémy. Práve tieto problémy chce tím z Texasu v rámci svojho experimentu vyriešiť a pomôcť tak priemyslu rýchlejšie prejsť na udržateľnejšiu, ekologickejšiu a etickejšiu voľbu, ktorá má navyše potenciál znížiť ceny elektrických áut.

Na vývoj dostal tím dotáciu vo výške 500 000 amerických dolárov, ktorá je určená pre projekty blížiace sa k hotovému produktu. Ak sa totiž všetko podarí tak, ako to experti plánujú, chcú s takýmito elektromotormi, technológiami a nadobudnutým know-how založiť vlastnú firmu. Okrem áut ich totiž môžu v budúcnosti využiť či už veterné turbíny alebo iné dopravné systémy.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú