Elektrické automobily sa už istú dobu stávajú bežnou súčasťou cestnej dopravy, čoskoro sa tak ale môže stať aj v motoršporte. Ako informuje Rallye Magazin, prvým elektromobilom na šampionáte Rallye2 navyše bude jeden z najznámejších modelov bežných Slovákov – Škoda Fabia. Jej cena však vyráža dych.

Rakúska spoločnosť Kreisel Electric v spolupráci s tímom Baumschlager Rallye & Racing vstúpi už budúci rok do histórie s plne elektrickým závodným autom Škoda Fabia RE-X1. Kreisel Electric do projektu, v ktorom vyrobila dva prototypy závodných elektrických Fabií, investovala obrovský balík peňazí.

Prestavba závodného špeciálu na plne elektrickú verziu s hmotnosťou 1300 kg, výkonom 125 kW (335 koní) a dvomi elektromotormi poháňajúcimi obe nápravy, pričom každý z nich má výkon 125 kW, stála viac ako 700 000 €. Kreisel Electric však dodáva, že rally elektromobil môže stáť rovnako ako spaľovacia verzia. Náklady boli momentálne vyššie najmä kvôli vývoju.

Ostrý štart nebol plánovaný

Pôvodne malo byť vozidlo nasadené len pre testovanie budúcnosti motoršportu ako sprievodné testovacie vozidlo, najnovšie ale AMF (Rakúska federácia motoristického športu) povolila ostrý štart v šampionáte kategórie Rallye2. Vozidlo bude počas šampionátu šoférovať niekoľkonásobný rakúsky šampión v rally, Raimund Baumschlager.

Ako informuje Kreisel Electric na svojom webe, pre rýchle dobíjanie počas šampionátu vyvinula spoločnosť vlastnú dobíjaciu stanicu určenú priamo pre závodné autá. S pôvodnou Fabiou R5 má však RE-X1 spoločné len veľmi málo. Identická je jedine karoséria, podvozok a všetky ostatné časti museli byť prispôsobené batériám a elektromotorom.

Navonok je elektrická Fabia rozoznateľná hlavne vďaka špecifickému zvuku. Na strieľajúci výfuk či zvuk spaľovacích motorov môžeme zabudnúť, no ako je možné vidieť na videu, keď Fabiu RE-X1 testovali na rakúskych cestách, zvuk vytočeného elektromotora, ktorý sa líši od bežných elektromobilov, je tiež skutočne zaujímavý.

Ak sa ti ale zdá zvuk povedomý, nemýliš sa. Zvuk sa podobá na „umelý“ zvuk, ktorý Škoda prednedávnom predstavila pre elektromobil Enyaq, na ktorom sa podieľal celý tím odborníkov, od hudobných producentov, až po akustických inžinierov. Viac si o ňom môžeš prečítať v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP