Európske normy nariaďujú elektromobilom pri nízkej rýchlosti vydávať výstražný zvuk, ktorý akusticky upozorňuje chodov na tieto inak veľmi tiché vozidlá. Rôzne automobilky k tomu pristupujú svojsky, Škoda sa v žiadnom prípade nesnažila imitovať zvuk spaľovacieho motora, vydala sa poriadne futuristickou cestou, informovala automobilka na svojom blogu.

Na vývoji „umelého“ zvuku Enyaqu sa podieľal celý tím odborníkov, od hudobných producentov, až po akustických inžinierov. Systém s názvom E-noise sme mohli počuť už pri hybridnej Škode Superb iV, no automobilka chcela Enyaq zvukovo odlíšiť, nakoľko sa jedná o čistokrvný elektromobil.

Zvuk nového Enyaqu vznikal pod taktovkou Pavla Orendáša z vývojového centra Škoda Auto. V spolupráci s hudobnými skladateľmi sa im podarilo vytvoriť rozjazdový zvuk, ktorý má podtrhovať jedinečnosť tohto auta, pričom tóny sú preto elektronické a naozaj extrémne futuristické. Zvuk sa prejavuje pri zrýchľovaní do 25 km/h a vypočuť si ho môžeš vo videu nižšie.

Zvuk vychádza zo širokopásmového reproduktora, všetka elektronika je obsiahnutá v boxe s objemom jedného litra. Jeho presné umiestnenie inžinieri neprezradili, no aj za týmto sa ukrýva celá veda. Cieľom bolo, aby sa zvuk šíril rovnomerne na obe strany vozidla a aby v kabíne pôsobil tlmeným dojmom.

Samotný zvuk sa napokon testoval na vybranej skupine ľudí a prechádzal rôznymi meraniami, aby spĺňal legislatívne limity Európskej únie. Na prvý pohľad tak banálna vec, akou je zvuk elektromobilu, za sebou skrýva naozaj celú vedu a pomerne zdĺhavý proces vývoja.

Ak ťa elektrické SUV mladoboleslavskej automobilky zaujalo, nezabúdaj, že predobjednávky pre Slovákov sú už spustené. Cenou štartujú na 58 790 €, respektíve 61 320 € pri prémiovejšej limitovanej verzii First Edition Plus. Škoda Enyaq First Edition bude dostupná pre zákazníkov už v 1. polovici budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom