Hodinky Apple Watch predstavujú viac ako len obyčajné zariadenie na zápästí pre meranie krokov či spálených kalórií. Výrobca do nich vložil funkcie a možnosti, ktoré už neraz zachránili používateľom život, pričom k nim v minulom roku pribudla ďalšia skvelá novinka. Senzor EKG má napriek veľkému potenciálu v Apple Watch Series 4 len obmedzené použitie, no v jedinom prípade ho môžeme využiť aj u nás.

Hoci od premiéry nových hodiniek Apple Watch Series 4 uplynulo už pol roka, výrobca stále nesprístupnil všetky ich možnosti pre používateľov aj za hranicami USA. Teraz nehovoríme len o platbách prostredníctvom Apple Pay, ktoré sú samostatnou kategóriou, no v tomto smere svitá na lepšie časy aj na Slovensku. Reč je o funkcii EKG, ktorá umožňuje už za 30 sekúnd zaznamenať elektrický potenciál srdca.

Apple stále necháva zákazníkov čakať

Ide pritom o jednu z najvýznamnejších noviniek, aké sa kedy do takto kompaktného zariadenia dostali. Tým Apple priniesol EKG všetkým zákazníkom, no žiaľ, nie každý má možnosť ho využiť. Hodinky od Apple si podľa prieskumu spoločnosti NPD stále držia popredné miesto v predajoch nositeľných doplnkov. Elektrokardiogram je ale dostupný len pre používateľov v USA, Paname, Guam či Portoriku, informoval Apple.

Nenechaj si ujsť
Tim Cook akcionárom poodhalil budúcnosť Apple a avizuje príchod „úchvatných“ produktov

Mnohí očakávali, že spoločnosť sprístupní túto novinku pre ďalšie krajiny v niektorej z aktualizácií, avšak nestalo sa tak. Dostupnosť funkcie je totiž viazaná na IMEI číslo hodiniek a krajinu, v ktorej boli kupované. Spočiatku sa šírili správy, že zapnúť EKG na Apple Watch Series 4 sa dá jednoduchou zmenou regiónu, no tieto návody nefungujú. Stále je tu však možnosť ako využiť túto funkciu aj u nás na Slovensku.

Riešenie existuje, no nie je najjednoduchšie

K tomu sú však nutné hodinky Apple Watch Series 4 z americkej pôdy, kde je EKG funkčné. Využiť ich môžeme samozrejme aj u nás, avšak ich kúpa už nebude v tomto prípade tak rýchla, ako keď si skočíme po nový iPhone k autorizovanému predajcovi na Slovensku. Navyše treba k celkovej cene zariadenia pripočítať aj ďalšie poplatky, ktoré sumu ešte viac navýšia. Týmto krokom tak Apple rozhodne nepotešil mnohých svojich fanúšikov, no napraviť to môže už o pár mesiacov.

V kuloároch sa totiž šepká, že s predstavením nového modelu Apple Watch Series 5 príde aj širšia dostupnosť pre EKG. Funkcia by sa mohla následne dostať do ďalších krajín aj v prípade Apple Watch Series 4, a to prostredníctvom softvérovej aktualizácie. Ako sa však spoločnosť rozhodne je stále otázkou času a výsledok uvidíme už o pár mesiacov. Nateraz je jediným riešením pre využitie EKG na Slovensku práve americká verzia hodiniek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom