Podľa najnovších správ, ktoré priniesol portál ABC, došlo minulú nedeľu na Floride k nehode automobilu Tesla Model X, ktorá vrazila do miestneho fitness centra. Automobil podľa vodičky sám od seba zrýchlil, keď stlačila brzdu.

Celý incident bol zaznamenaný na bezpečnostných kamerách fitness centra. Na videu je možné vidieť, ako Tesla vrazila priamo do fitness centra hneď vedľa muža bežiaceho na páse. Našťastie sa však nikomu nič nestalo. Vodička Tesly však tvrdí, že jej vozidlo údajne zrýchlilo v momente, keď zošľapla brzdový pedál. Je na vine skutočne automobil?

Môže za to Tesla, alebo vodička?

Podľa ABC agentúra Florida Highway Patrol vyšetruje, či bol v čase incidentu aktivovaný autopilot. Ten sa však najčastejšie využíva na diaľniciach, kde dokáže prispôsobiť rýchlosť vozidla rýchlosti okolitej premávky a taktiež udržať vozidlo vo svojom pruhu. Vyjadrenie zástupcu spoločnosti Tesla však vraví niečo iné:

„Bezpečnosť našich zákazníkov berieme veľmi vážne a sme radi, že náš zákazník je v poriadku. Skúmame diagnostické protokoly vozidiel pri každej nehode, pri ktorej vodič tvrdí, že jeho vozidlo „z ničoho nič“ alebo „nečakane“ zrýchlilo. V každom prípade však diagnostické protokoly potvrdia, že vozidlo sa správalo tak, ako bolo navrhnuté. Nehody zahrňujúce „nesprávne použitie pedálu“, kedy vodič zošliapne omylom plynový pedál sa objavujú u všetkých typov vozidiel, nielen u vozidiel Tesla. Plynový pedál vo vozidlách Tesla má dva redundantné senzory, ktoré nám jasne ukazujú, kedy je pedál fyzicky stlačený, napríklad nohou vodiča.“

História takýchto incidentov ukazuje na zlyhanie ľudského faktora

V roku 2016 sa udial podobný incident, keď Tesla Model X vrazila podobne do fitness centra. Vodič podobne tvrdil, že jeho Tesla zrýchlila po stlačení brzdy. Tesla však odhlásila, že v momente incidentu bol fyzicky stlačený plynový pedál. Spoločnosť tak došla k záveru, že vodič si musel pedále zmýliť. K podobnému záveru došla v dvoch prípadoch, ktoré sa udiali na parkovisku v Irvine v Kalifornii. Je preto dosť pravdepodobné, že aj najnovší incident bude taktiež zlyhaním na strane vodičky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom