Kultová FPS hra DOOM, ktorá v tomto roku oslávila svoje 25. výročie sa dočkala nových levelov. Nejde však o oficiálne rozšírenie, ale o šikovný script programátora Richa Whitehouse, ktorý k tomu využíva dáta získané z robotického vysávača iRobot Roomba 980.

Jedna z najviac ikonických hier minulého storočia sa dočkala zaujímavého vylepšenia. Šikovný nápad herného vývojára posunul hranie tejto hry na novú úroveň, keď vďaka robotickému vysávaču a scriptu si môžeš vytvoriť vlastný level, ktorý bude vytvorený na základe pôdorysu tvojho domu.

DOOM u teba doma

Myšlienka vytvoriť niečo podobné prišla v momente, keď si Whitehouse spoločne s manželkou vyberali v obchode nový robotický vysávač. Roomba, podobne ako jej konkurenti využíva na vysávanie snímanie okolia a vytvorenie mapy, aby bolo vysávanie čo najviac efektívne. Z toho vznikol nápad tieto údaje využiť a vytvoriť z tohoto podkladu level do legendárnej hry DOOM. Takto vznikla hra Doomba, na ktorej spustenie stačí stiahnuť bezplatný nástroj Noesis a odporúčaný je aj vysávač Roomba 980, na ktorom bola hra otestovaná.

Otestované to síce nebolo, no čiste teoreticky môže tento spôsob fungovať aj s ostatnými modelmi, a to nie len od spoločnosti iRobot, ale napríklad aj s vysávačmi od Xiaomi, ktoré využívajú laserový skener na snímanie miestnosti.

V rámci daného programu si následne vieš sám modifikovať počet príšer, zbrane pre jednotlivé úrovne, textúry, podlahy a bonusy, ktoré je možné počas hrania zbierať. O tom, ako vyzerať tvoj level závisí aj fakt, že v akom priestore sa robot pohyboval. Logicky je najlepšie čo najväčší priestor s množstvom miestností, aby bolo hranie čo najzaujímavejšie.

Prečítaj si tiež
Takto zabíjajú čas programátori: Spojazdnili legendárny Doom na termostate a bankomate

Celý postup vytvorenie je pritom veľmi jednoduchý a zvládne to naozaj každý. Podrobný rozpis jednotlivých krokov nájdeš na oficiálnej stránke vývojára, kde sa nachádzajú aj odkazy na stiahnutie potrebných programov.

Pošli nám TIP na článokAplikácie