Kultová FPS hra DOOM, ktorá v tomto roku oslávila svoje 25. výročie sa dočkala nových levelov. Nejde však o oficiálne rozšírenie, ale o šikovný script programátora Richa Whitehouse, ktorý k tomu využíva dáta získané z robotického vysávača iRobot Roomba 980.

Jedna z najviac ikonických hier minulého storočia sa dočkala zaujímavého vylepšenia. Šikovný nápad herného vývojára posunul hranie tejto hry na novú úroveň, keď vďaka robotickému vysávaču a scriptu si môžeš vytvoriť vlastný level, ktorý bude vytvorený na základe pôdorysu tvojho domu.

DOOM u teba doma

Myšlienka vytvoriť niečo podobné prišla v momente, keď si Whitehouse spoločne s manželkou vyberali v obchode nový robotický vysávač. Roomba, podobne ako jej konkurenti využíva na vysávanie snímanie okolia a vytvorenie mapy, aby bolo vysávanie čo najviac efektívne. Z toho vznikol nápad tieto údaje využiť a vytvoriť z tohoto podkladu level do legendárnej hry DOOM. Takto vznikla hra Doomba, na ktorej spustenie stačí stiahnuť bezplatný nástroj Noesis a odporúčaný je aj vysávač Roomba 980, na ktorom bola hra otestovaná.

Otestované to síce nebolo, no čiste teoreticky môže tento spôsob fungovať aj s ostatnými modelmi, a to nie len od spoločnosti iRobot, ale napríklad aj s vysávačmi od Xiaomi, ktoré využívajú laserový skener na snímanie miestnosti.

V rámci daného programu si následne vieš sám modifikovať počet príšer, zbrane pre jednotlivé úrovne, textúry, podlahy a bonusy, ktoré je možné počas hrania zbierať. O tom, ako vyzerať tvoj level závisí aj fakt, že v akom priestore sa robot pohyboval. Logicky je najlepšie čo najväčší priestor s množstvom miestností, aby bolo hranie čo najzaujímavejšie.

Prečítaj si tiež
Takto zabíjajú čas programátori: Spojazdnili legendárny Doom na termostate a bankomate

Celý postup vytvorenie je pritom veľmi jednoduchý a zvládne to naozaj každý. Podrobný rozpis jednotlivých krokov nájdeš na oficiálnej stránke vývojára, kde sa nachádzajú aj odkazy na stiahnutie potrebných programov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom