Určite si aj ty spomínaš na svoje začiatky vo svete hier. U každého správneho hráča pred rokmi rozhodne nechýbal legendárny Doom. Tento herný titul je považovaný za jednu z najpopulárnejších hier vôbec. Jej predstavenie prebehlo pred 24 rokmi. Ani po tak dlhej dobe sa na Doom nezabudlo a mnohí zruční programátori upravujú zdrojový kód tejto hry, aby ju bolo možné hrať na rôznych zariadeniach.

Hra bola predstavená v roku 1993 štúdiom id Software. Pred 24 rokmi boli hardvérové komponenty podstatne skromnejšie a na spustenie Doomu stačilo vlastniť procesor s taktom 66 MHz, operačnú pamäť RAM s kapacitou 8 MB a mať 40 MB voľného miesta na disku. Vďaka inováciám vo svete technológií však prinášajú moderné počítače neporovnateľne vyšší výkon. Spomínané špecifikácie počítačov z roku 1993 tak dnes môžeme nájsť aj v tak jednoduchých zariadeniach, akým je napríklad termostat.

Doomzdroj fotografie: Ricky Casdorph/YouTube

Nenechaj si ujsť
Video: Chlapík si zahral legendárnu strielačku DOOM na superšporte Porsche 911

Práve toto zariadenie si do parády zobral šikovný programátor s prezývkou cz7asm, ktorý prepísal zdrojový kód. Následne ho mohol spustiť na modernom termostate, ktorého úlohou bola spočiatku iba regulácia teploty v domácnosti. Termostat je vybavený jednoduchým displejom s rozlíšením 480 x 272 pixelov. Úlohy a výpočty má na starosť procesor STM32F429 (ARM9), ktorý podporuje aj USB porty. To samozrejme využil aj tento šikovný programátor a hru si zahral s ovládačom z konzoly Nintendo.

Na videu môžeš vidieť, že herný zážitok síce nie je dokonalý, no napriek tomu je tento projekt skvelou ukážkou toho, ako veľmi technológie za tie roky pokročili. Len málokto by si v roku 1993 pomyslel, že raz na svet príde inteligentný termostat, na ktorom bude možné si zahrať Doom. Samozrejme, tento termostat nie je jediným zariadením, na ktorom sa vývojárom podarilo túto legendárnu strieľačku spojazdniť. Priložené videá ti odhalia, že si Doom môžeš zahrať aj na farebnej kalkulačke či dokonca na bankomate. Pokiaľ by si si chcel stiahnuť zdrojový kód hry, môžeš tak urobiť na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú