Po masovej streľbe v USA vyšli opäť na povrch pochybnosti a teórie o príčinách vzniku ďalšej takejto tragédie. Na udalosť reagoval vo svojom príhovore aj americký prezident, Donald Trump, podľa ktorého je jedným z dôvodov streľby mentálne zdravie útočníka, ale aj iné faktory, s ktorými mnohí nemusia súhlasiť, informuje Science Alert. Podľa Trumpa nesie vinu za streľbu aj samotný internet, násilné videohry a vo svojej reči vyzval sociálne siete na vytvorenie špecializovaného nástroja.

Počet takýchto útokov je v USA čoraz vyšší, pričom mnohí tieto udalosti odôvodňujú mentálnou poruchou útočníkov a ich zlým psychickým zdravím. Podľa výskumov je však nesprávne spájať mentálne zdravie človeka s takýmito útokmi, a to aj napriek tomu, že niektorí masoví vrahovia majú v záznamoch prípady ťažkej schizofrénie. Výskumníci však potvrdili, že masového vraha môže z človeka spraviť aj niekoľko iných vážnych faktorov.

Trump reagoval na nedávnu streľbu v Texase a Ohiu

Vo väčšine prípadov mohli byť príčinami streleckých útokov aj rôzne kritické udalosti u jednotlivcov, ktoré predchádzali ich konaniu. Môže ísť napríklad o domáce násilie, kopírovanie činov iných útočníkov, túžbu po krutosti, hnev, ale aj finančné či spoločenské problémy. Americký prezident však vo svojom prejave vyhlásil, že jednou z príčin poslednej streľby v Ohiu a Texase, pri ktorej zomrelo až 22 ľudí, majú byť aj videohry, sociálne siete a internet, informuje Daily Mail.

Zobraziť celú galériu (0)
Gage Skidmore/Flickr

Nenechaj si ujsť
USA plánuje odplatu Francúzsku za digitálnu daň. Trump vymyslel nekompromisný plán

Donald Trump pritom vyzval najväčšie spoločnosti, ktoré prevádzkujú sociálne siete, aby vytvorili nástroj, ktorý by mohol zabrániť útočníkom zabíjať ľudí. Podľa neho je dôležité podchytiť prvotné príznaky takéhoto zmýšľania a zabrániť im. Taktiež poukázal na držanie zbraní a prezradil, že podnikne kroky, ktorými sa zabráni tomu, aby mohol mentálne chorý človek vlastniť zbraň. Kvôli tomu sa tiež rozhodol urobiť zmeny v imigračnom zákone, informoval The Verge.

Prezident však v prípade sociálnych sietí nešpecifikoval, o aké nástroje by sa malo ísť. Mohol ale naznačovať využitie softvéru, ktorý by na základe aktivity potenciálneho strelca mohol varovať pred jeho konaním, čím by sa zabránilo ďalším útokom. Podobné nástroje na sledovanie aktivity a získavanie údajov sú využívané už dnes, no nástroj podľa predstáv Donalda Trumpa by spôsobil veľké problémy a narušenie súkromia ľudí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom