Americký prezident Donald Trump povedal, že by USA mohli zdaniť víno pochádzajúce z Francúzska. Išlo by o odplatu za nedávny návrh Francúzska na novú daň pre veľké americké technologické spoločnosti, píše Reuters.

Začiatkom tohto mesiaca Francúzsko prišlo s novou digitálnou daňou, ktorá ovplyvní americké technologické spoločnosti s viac ako 750 milónmi € globálnych príjmov alebo 25 miliónmi € príjmov vo Francúzsku. Podľa návrhu budú musieť tieto spoločnosti zaplatiť 3 % daň z celkových ročných príjmov z poskytovania služieb vo Francúzsku, čo by malo podľa The Verge vplyv hlavne na spoločnosti ako Google, Facebook a Amazon.

Trump minulý týždeň francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi povedal, že má z navrhovanej dane obavy a včera pohrozil, že ako odplatu za návrh zavedie daň na vína vyrobené vo Francúzsku.

Neskôr zdôraznil novinárom, že navrhovaná daň je nesprávna a vyhrážal sa kľúčovému francúzskemu produktu. „Nemali to urobiť, povedal som im nech to nerobia, inak zdaním ich víno.“, povedal Trump. Taktiež tvrdil, že americká odpoveď na daň bude čoskoro oznámená, avšak môže ísť aj o niečo iné než víno.

USA sú pre Francúzsko najväčším vývozným trhom pre víno a liehoviny, keď 2018 vyviezlo Francúzsko do USA takmer štvrtinu všetkého exportu vína, čo predstavovalo 3,2 miliardy €, píše CNBC.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom