Slovenské banky sa už roky predháňajú v inováciách. Možnosť cez telefón platiť, otvoriť si účet alebo si napríklad vziať spotrebný úver si Slováci zamilovali, no doba ide ďalej a aj cez mobilnú appku sa toho dnes dá spraviť omnoho viac.

V niektorých pokročilých mobilných aplikáciách slovenských bánk je dnes možné aj pravidelne investovať – a tým pádom si cez telefón rozšírovať portfólio a budovať budúcnosť. Práve teraz je na takéto možnosti dôležité upozorňovať – nielenže pandémia zastihla Slovákov vo finančnom neporiadku, no navyše sú finančné trhy aj napriek pandémii už niekoľko mesiacov mimoriadne optimistické a bola by veľká škoda to nevyužiť.

Investovanie cez mobile banking je pritom mimoriadne jednoduchá vec, ktorá sa dá doslova vyriešiť za pár klikov a za pár sekúnd – poďme sa preto pozrieť na to, ako to má vyriešené Slovenská sporiteľňa, najväčšia slovenská banka.

Ako presne to vyzerá?

Ich mobilná aplikácia George vníma investovanie ako klasický bankový produkt – podobne, ako napríklad úver. Na domovskej stránke tak má vyhradenú špeciálnu sekciu, kde Slovenská sporiteľňa klientom ponúka veľkú voľnosť a možnosti investovať do rôznych podielových fondov. Banka najväčšmi prízvukuje investičné sporenie na pravidelnej báze.

Investičné sporenie v skratke:

Na pravidelnej báze posielaš peniaze banke, ktorá ich investuje v tebou zvolenom podielovom fonde (napríklad dlhopisy alebo akcie). Peniaze všetkých investorov spojí a investuje ich tak šikovne, že vklady po investičnom horizonte dokáže významne zhodnotiť. Je to jednoduché, cez mobil, investovať sa dá už od 20 € mesačne a ty sa o nič nestaráš, s peniazmi narába skúsený správca fondu.

Niektoré investičné sporenia predpokladajú zhodnotenia až do 13 % p.a., s investičnými horizontmi 4 alebo 5 rokov. Správcovské spoločnosti pritom majú veľmi dobrú motiváciu investovať čo najvýnosnejše – samy totiž do fondov investujú.

 

Slovenská sporiteľňa klientom umožňuje vybrať si podielový fond, do ktorého by si chceli sporiť. Fondy sú totiž špecializované a neinvestujú hocikam – a jednotlivé oblasti prinášajú rôzne riziko. Napríklad:

  • Eurový dlhopisový fond nakupuje dlhopisy krajín a firiem eurozóny, čo je málo rizikové aktívum, a tým pádom ani neprináša veľký výnos a slúži skôr na vynulovanie inflácie
  • Fond maximalizovaných výnosov je naproti tomu dravý a agresívny, investuje do rizikových akcií a prináša vysoký výnos a s ním aj vysoký risk. Akcie firiem sú totiž omnoho volatilnejšie než napríklad štátne dlhopisy

Náš tip: Banky sú prirodzene konzervatívne a umiernené spoločnosti, ktoré nerady sľubujú veľké veci. Faktom však zostáva, že v investovaní sa im všeobecne veľmi darí – napríklad pri Fonde maximalizovaných výnosov síce správcovská spoločnosť AM SLSP predikovala výnos 4,5 % p.a., potom však vďaka aktívnemu riadeniu fondu a trhovému rastu dosiahla fantastických 13,72 % p.a., čiže vyše trojnásobok.

Aj to je jedným z dôvodov, prečo je Fond maximalizovaných výnosov voľbou až 80 % prvých investorov v Slovenskej sporiteľni.

Výšku vkladu aj fond si určuješ sám

V appke George sú k dispozícii aj ďalšie možnosti investície, napríklad Aktívne portfólio klienta alebo majetkové účty, ktoré sú k dispozícii jedným kliknutím. Všetky fondy v aplikácii uvádzajú všetky potrebné podrobnosti, informácie a detaily.

Jedným kliknutím je možné zvoliť si účet, skadiaľ budú peniaze odchádzať do investičného sporenia, a výšku pravidelného vkladu, ktorú si je možné kedykoľvek upraviť. Investovať je možné v rozsahu od 20 € až do 150 € každý mesiac.

Koľko ti investícia zarobila vidíš priamo v appke

Na záver ti George ponúkne súhrnný prehľad vybranej investície. Pohromade tak máš potrebné informácie o druhu investície, vybranom fonde a nastavených parametroch investície, ktorú si si zvolil.

Zvolený spôsob investície je následne kedykoľvek dostupný v appke aj s priebežným reportovaním – banka ti prehľadným spôsobom ukazuje, aký výnos sa fondu podarilo dosiahnuť a čo to znamená pre rast tvojho vkladu. Takto to napríklad vyzerá v prípade Fondu maximalizovaných výnosov:

Dôvod na radosť?

Digitálne investovanie cez telefón je jedna z najnovších inovácií vo svete bankovníctva – a je to dôvod na radosť. Každý človek by mal myslieť na svoju budúcnosť a svoje financie zhodnocovať – keď nie za účelom výnosu, tak aspoň kvôli tomu, že si z jeho peňazí postupne odhryzáva inflácia a prichádza o desiatky až stovky eur.

Práve technologický pokrok a ochota bánk nám však dávajú nové možnosti, ako z domu a pohodlne pracovať s vlastnými peniazmi. Zisti o digitálnom investovaní v Slovenskej sporiteľni viac, bola by veľká škoda túto možnosť nevyužiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú