Automobily, ktoré budú komunikovať medzi sebou, aby zabránili prípadnej zrážke, virtuálna realita za pochodu či dokonalejšia umelá inteligencia. Moderné technológie budú čoraz viac vyžadovať ultrarýchle internetové pripojenie a práve to by mali priniesť úplne nové 5G technológie.

V súvislosti s príchodom sietí piatej generácie sa hovorí hlavne o obrovských investíciách do infraštruktúry. Okrem toho budú potrebné investície aj do frekvenčných pásiem. V niektorých krajinách sa už začalo s dražbami pásiem, ktoré sa budú využívať práve pre 5G, no v našom článku sme ťa informovali aj o tom, že niektoré krajiny vrátane Slovenska ešte presné dátumy aukcií nepoznajú.

5G má so sebou priniesť rozsiahle zlepšenie oproti svojim predchodcom. Napríklad má byť až 10-krát rýchlejšia ako súčasná 4G sieť, no taktiež má byť aj zraniteľnejšia v oblasti bezpečnosti. Technológiu najnovšej generácie je samozrejme potrebné aj dodať a vybudovať potrebnú infraštruktúru. Vo svete sa nájde viacero spoločností, ktoré sú považované za hlavných dodávateľov 5G technológií, pričom každá z nich sa bude realizovať v iných krajinách.

Najväčší dodávateľ s ťažkou situáciou

Najväčší svetový dodávateľ 5G technológií je čínsky Huawei. Spoločnosť mala zabezpečené kontrakty na 5G infraštruktúru v hodnote 100 miliárd dolárov, čo je päť krát viac ako ktorýkoľvek z jej konkurentov. Ako je už známe, tak nedávna kauza v ktorej bol Huawei obviňovaný zo strany USA, že svoje zariadenia používa na špionáž, akosi skomplikovala Huaweiu celú situáciu aj ohľadne 5G.

Zákaz obchodovania s americkými spoločnosťami však bol zrušený, no týka sa to len súčiastok, ktoré nemôžu ohroziť bezpečnosť Spojených štátov. Toto zrušenie sa nevzťahuje na veľmi citlivú oblasť, akou je nová generácia 5G sietí.

Zobraziť celú galériu (0)
Wochit Tech/YouTube

To môže byť pre Huawei veľký problém, nakoľko už minulý rok zrušil s Huawei kontrakt na 5G jeden z najväčších amerických operátorov AT&T. Neskôr zrušil kontrakt aj Vodafone so sídlom vo Veľkej Británii a aby toho nebolo málo, vlády Japonska, Austrálie či Nového Zélandu zakázali spoločnostiam na svojom území spolupracovať s Huawei na 5G technológii.

V hre sú aj ďalší dvaja veľkí hráči

Z problémov spoločnosti Huawei môžu ťažiť ďalší dvaja svetoví dodávatelia, ktorí pred niekoľkými rokmi ovládali trh s mobilnými telefónmi. Ide o spoločnosti Nokia a Ericsson. Napríklad Nokia v roku 2007 kontrolovala až 50 % trhu s mobilnými telefónmi. Dnes je to menej ako 1 %.

Portál RiskHedge.com informuje, že Nokia a Ericsson kontrolujú 50 % trhu s infraštruktúrou 5G. Podľa posledných informácii získali obe spoločnosti kontrakty na vybudovanie 5G sietí od najväčších operátorov v USA, Verizonu a AT&T. Kontrakty sú v hodnote 5 miliárd dolárov, pričom tretí operátor T-Mobile zaplatí obom spoločnostiam dokopy 3,5 miliardy dolárov.

Zobraziť celú galériu (0)
Christoph Scholz/Flickr

Nokii a Ericssonu sa už podarilo vyhrať aj 5G zmluvu s japonským konglomerátom pre elektroniku Softbank Corporation.

Nokia oznámila, že v celkovom počte 5G objednávok predstihla Huawei a zároveň zaznamenala zvýšený záujem o jej 5G technológie z európskych krajín, informuje Reuters. Nokia a Ericsson chcú ťažiť hlavne z nepríjemností, ktorým čelí Huawei. Preto bude pre obe spoločnosti veľkým predajným ťahákom hlavne otázka bezpečnosti.

Pre slovenských operátorov je dôležitá bezpečnosť

V prípade Slovenska môže byť situácia rôzna. Nedávno sa pre FonTech.sk vyjadrila hovorkyňa spoločnosti Orange, Alexandra Piskunová, že postupne migrujú technológie od čínskych výrobcov na tie európske.

„Podobne, ako v prípade iných operátorov, aj v našej sieti sa nájdu vybrané komponenty od čínskych výrobcov.Tie sú  u nás nasadené najmä v oblasti 2G a 3G hlasových služieb. Tieto súčasti postupne migrujeme na technológie od spoločnosti Nokia.

V súčasnosti zároveň realizujeme postupnú výmenu technológie s ohľadom na príchod 5G, pričom aj v tomto prípade je našim dodávateľom spoločnosť Nokia.“

Operátor O2 využíva technológie od viacerých spoločností, a tak nateraz nie je známe, s ktorou firmou bude spolupracovať ohľadne 5G sietí.

„Všetky technológie prechádzajú pred nasadením do reálnej prevádzky dlhodobým testovaním nielen  z pohľadu funkčnosti a výkonnosti, ale aj bezpečnosti. Zároveň nie sme závislí na technológiách jedného výrobcu a spolupracujeme s viacerými dodávateľmi ako je Nokia, Huawei, CISCO, vmware a inými,“ dodala pre FonTech.sk hovorkyňa O2, Tereza Molnárová.

Operátor Telekom sa vyjadril stručne s tým, že prvoradá je pre nich bezpečnosť, pričom podľa informácií by mal byť ich dodávateľom 5G Ericsson. Telekom totiž v spolupráci so spoločnosťou Ericsson testoval technológie na Slovensku.

„Budeme pokračovať v úzkej spolupráci so Slovak Telekom v ich zameraní na najlepšiu mobilnú skúsenosť. Massive MIMO prinesie výhody pre používateľov v mestských prostrediach pri ich používaní dátovo náročných aplikácií bez poklesu kvality či rýchlosti. Táto technológia navyše zohráva dôležitú úlohu aj v príprave súčasných sietí pre 5G,“ uviedol Per Narvinger, Head of Product Area Networks pre Ericsson.

V hre je aj ďalšia čínska spoločnosť

Dodávateľom, ktorý si určite zaslúži svoju pozornosť je aj ďalšia čínska spoločnosť ZTE. ZTE malo v minulosti taktiež podobné problémy, ako Huawei. Taktiež dostal zákaz obchodovania s americkými technologickými firmami, nakoľko porušil zákaz predaja svojich zariadení do takých krajín ako je Severná Kórea, či Sýria. Aj preto je ZTE v niektorých krajinách vnímaná ako nedôveryhodná spoločnosť.

Zobraziť celú galériu (0)
Spoločná fotografia počas demonštrácie 5G 4ky. Vpravo je generálny riaditeľ spoločnosti SWAN, Roman Vavrík, v strede viceprezident ZTE, Li Ming, a vľavo je Patrik Kollaroci, technický riaditeľ SWAN Mobile.

ZTE však bude mať svoje zastúpenie aj na Slovensku. V našom článku sme ťa informovali, že spolu s najmladším operátorom 4ka demonštrovali potenciál 5G prostredníctvom zariadení od ZTE. Firma má kontrakty pre 5G siete aj v ďalších 35 krajinách.

Kto bude mať najväčší podiel na budovaní 5G?

Z dostupných informácií je zrejme, že hlavnými dodávateľmi 5G technológií budú Huawei, ZTE, Nokia a Ericsson. Prvé dve spoločnosti budú mať svoje pozície sťažené predovšetkým kvôli kauzám, ktoré sa im nevyhýbali práve v súvislosti s bezpečnosťou, ktorá je pre krajiny veľmi dôležitá.

Isté však je, že budú zohrávať dôležitú úlohu, nakoľko bez nich by sa budovanie infraštruktúry pre 5G výrazne predražili. Napríklad malý mestský štát Monako je prvou krajinou, ktorá má plné pokrytie 5G s vybavením od Huawei, pričom by mali postupne pribúdať aj ďalšie európske krajiny.

Nokia a Ericsson budú mať vďaka kauzám a nedôvere niektorých krajín voči čínskym spoločnostiam zjednodušenú cestu ku kontraktom. Je predpoklad, že okrem USA budú obe spoločnosti dodávať svoje technológie hlavne do štátov Európskej únie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom