Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čínska spoločnosť Huawei dlhodobo čelí obvineniam najmä zo strany USA, že spolupracuje s čínskou vládou a jeho zariadenia by mohli byť použité na špionážne účely. Čoraz častejšie sa touto témou zaoberajú aj mnohé európske krajiny. 

Známe sú prípady napríklad z Českej republiky, kde najskôr bezpečnostné úrady označili firmu za hrozbu a následne bola aj vylúčená z výberového konania na vybudovanie daňového portálu. Premiér Andrej Babiš dokonca kritizoval Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) za postup pri tejto situácii a nariadil, aby sa príslušné inštitúcie zbavili všetkých mobilných telefónov značky Huawei.

Huawei sa špecializuje okrem výroby smartfónov či počítačov aj na dodávky zariadení na prevádzku optických a bezdrôtových sietí. Spolupracuje s niekoľkými svetovými operátormi, pričom v roku 2004 boli zariadenia spoločnosti využité až v 14 z 19 3G sietí po celom svete. Huawei vyvíja aj rôzne bezpečnostné či úložné zariadenia pre telekomunikačných operátorov.  Nás preto zaujímalo, aké technológie využívajú slovenskí telekomunikační operátori od spoločnosti Huawei.

Orange situáciu sleduje a niektoré technológie postupne vymieňa

„Spolu s našou materskou firmou veľmi pozorne sledujeme vývoj a aktuálnu situáciu, keďže bezpečnosť je pre nás dlhodobo jednou z priorít. V rámci našej stratégie pri výstavbe mobilných sietí dlhodobo spolupracujeme s poprednými európskymi firmami. Podobne, ako v prípade iných operátorov, aj v našej sieti sa nájdu vybrané komponenty od čínskych výrobcov.

Tie sú  u nás nasadené najmä v oblasti 2G a 3G hlasových služieb. Tieto súčasti postupne migrujeme na technológie od spoločnosti Nokia. V súčasnosti zároveň realizujeme postupnú výmenu technológie s ohľadom na príchod 5G, pričom aj  v tomto prípade je našim dodávateľom spoločnosť Nokia,“ uviedla pre FonTech.sk hovorkyňa spoločnosti Orange, Alexandra Piskunová.

Zobraziť celú galériu (0)
Orange láka na kúpu smartfónu, Orange

V rámci prístupovej siete využíva Orange optické prístupové uzly (OLT), na ktoré sa pripájajú optickí zákazníci prostredníctvom koncových zariadení (ONT) taktiež od spoločnosti Huawei. „Oba tieto typy zariadení sú pred nasadením do siete dôkladne testované a po nasadení pravidelne softvérovo aktualizované. Aktuálne neplánujeme tieto elementy prístupovej siete meniť.“

Zákazníci spoločnosti Orange majú dlhodobo na výber zo širokého spektra rôznych značiek smartfónov, pričom telefóny značky Huawei patria u zákazníkov stále medzi najobľúbenejšie. Zároveň však Piskunová dodáva, že zákazníci, ktorí aktuálne využívajú zariadenia od Huawei, sa nemusia ničoho obávať, nakoľko aj naďalej budú mať prístup k službám spoločnosti Google.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

„Zákazníkov Orangeu, ktorí aktuálne využívajú zariadenia od Huawei, ubezpečujeme, že ich bez obáv môžu využívať aj naďalej, pričom aj naďalej budú mať  prístup k aktuálnym službám spoločnosti Google. Huawei im aj naďalej bude poskytovať všetky bezpečnostné aktualizácie, ako aj potrebnú starostlivosť. Rovnaký prístup a starostlivosť bude poskytovaná aj pri všetkých aktuálne predávaných zariadeniach Huawei, ktoré sú dostupné v našom portfóliu.“

Telekom svoj postoj voči Huawei nemení

Z Telekomu sme dostali len stručné vyjadrenie, ktoré nasvedčuje tomu, že pravdepodobne operátor nevyužíva žiadne technológie od spoločnosti Huawei. Hovorca spoločnosti Michal Korec sa vyjadril len k smartfónom v súvislosti s plánovanými obmedzeniami od Google.

„V tomto momente sa náš postoj k Huawei ako dodávateľovi nemení. Podľa dostupných informácií sa rozhodnutie Google má týkať iba nových uvádzaných modelov. Existujúcich používateľov modelov Huawei sa opatrenie nedotkne, ich zariadenia by mali fungovať ako doteraz vrátane bezpečnostných aktualizácií.”

O2 nie je závislé na technológiách od jedného výrobcu

Spoločnosť O2 sa vyjadrila, že všetky technológie, ktoré používa, spĺňajú najprísnejšie bezpečnostné štandardy. Zároveň uviedla prostredníctvom svojej hovorkyne Terezy Molnárovej, že spolupracujú s viacerými dodávateľmi. „Používame viacero technológií, pričom všetky zodpovedajú najprísnejším bezpečnostným štandardom.

Všetky technológie prechádzajú pred nasadením do reálnej prevádzky dlhodobým testovaním nielen  z pohľadu funkčnosti a výkonnosti, ale aj bezpečnosti. Zároveň nie sme závislí na technológiách jedného výrobcu a spolupracujeme s viacerými dodávateľmi ako je Nokia, Huawei, CISCO, vmware a inými,“ dodala pre FonTech.sk hovorkyňa O2, Tereza Molnárová.

4ka (SWAN) robí viaceré preventívne opatrenia

V prípade operátora 4ka je situácia podobná ako pri jeho konkurencii. Situáciu pozorne sledujú a všetky používané technológie majú zabezpečené. „Situáciu priebežne monitorujeme a pozorne sledujeme aj informácie od spravodajských a bezpečnostných zložiek v SR i EÚ.

Rovnako ako ostatní operátori robíme viaceré preventívne opatrenia. Naše technológie sú zabezpečené proti narušeniu dostupnosti, integrity a dôvernosti informácií v informačných a komunikačných systémoch. Týka sa to aj prípadných zásahov zo strany ktoréhokoľvek výrobcu,“ dodal pre FonTech.sk hovorca spoločnosti SWAN, Matúš Benčík.

Slovensko nemá na obmedzenia dôkazy

Ako sme ťa informovali v našom článku, aj štát využíva určité technológie, ktoré pochádzajú od Huawei, no podľa vyjadrení premiéra Petra Pellegriniho nemá slovenská vláda od bezpečnostných zložiek žiadne informácie, či priame dôkazy, že by spoločnosť predstavovala bezpečnostné riziko.

Deklaroval som, že pokiaľ budú výrobky čínskych spoločností spĺňať všetky bezpečnostné a technické parametre, o ktorých hovoria naše zákony, predpisy a nariadenia, tak sa budeme správať technologicky neutrálne a budeme vytvárať zdravé konkurenčné prostredie,“ povedal Pellegrini pre TASR v jednom zo svojich dávnejších vyjadrení.

Zobraziť celú galériu (0)
FOTO TASR - Martin Baumann

Premiér zároveň uviedol, že nechce Slovensko zaťahovať do obchodnej vojny, pokiaľ by išlo len o mediálne útoky či tlak jednej krajiny. Ak by mali byť z bezpečnostného hľadiska preverované niektoré zariadenia, žiadal by o preskúmanie nielen čínskych technológií, ale aj tých z ďalších krajín.

Na základe predchádzajúcich vyjadrení, ktoré boli zverejnené aj v našom samostatnom článku, je teda zjavné, že Slovensko zatiaľ neplánuje priamo obmedziť využívanie zariadení Huawei. Štát spolu s telekomunikačnými operátormi však situáciu pozorne sleduje, predovšetkým v týchto chvíľach, kedy je najkritickejšia. Žiaľ, v čase vydania článku nám nikto kompetentný z NBÚ na naše otázky nedokázal poslať odpoveď. Situáciu priebežne monitorujeme a v prípade noviniek budeme článok aktualizovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú