Časy, kedy bolo na internete dostupné obrovské množstvo nelegálne šírených filmov a seriálov sa snažili zastaviť streamovacie služby ako Netflix, Amazon, HBO Go a teraz aj Apple TV+ a mnoho ďalších. Práve narastajúce množstvo samostatných aplikácií však rozdeľuje divákov do niekoľkých táborov a vo výsledku má tento vývoj skôr protichodný účinok. Posledný zásah proti nelegnálnemu obsahu ukázal, že streamovacie služby sú pripravené čeliť internetovým pirátom, no svojimi rozhodnutiami mnohých hnevajú.

Ľudia si vo voľnom čase radi pozrú pokračovanie svojho obľúbeného seriálu alebo dobrý film. Pred niekoľkými rokmi však neboli streamovacie služby žiadnym štandardom, ako je tomu dnes. Diváci sa tak museli spoľahnúť iba na to, čo vysielali televízni operátori, kiná alebo si film zakúpili na oficiálnom nosiči. Potom však bolo aj mnoho tých, ktorým sa za filmy a lístky do kina platiť nechcelo, a tak si obsah stiahli z internetu nelegálne prostredníctvom rôznych serverov. Táto „tradícia“ stále trvá.

Neskôr sa na trhu objavila prvá lastovička, ktorá zjednotila množstvo titulov na jedno miesto a divákom ich ponúkla za malý mesačný poplatok, ktorý bol výhodnejší ako nákup samostatných filmov, no zároveň priniesol väčší komfort.

S rastúcou popularitou takéhoto druhu služby si však mnohé spoločnosti chceli ukrojiť svoj kus koláča, a tak sa stalo, že sme boli svedkami predstavenia stále väčšieho množstva streamovacích aplikácií filmov a seriálov. Situácia sa nezlepšuje a na trhu je dostupných mnoho aplikácií, z ktorých je neraz ťažké vybrať tú správnu.

Koniec niekoľkých serverov, ktoré šírili nelegálny obsah

Každý stream totiž ponúka vybrané seriály a filmy, pričom v mnohých prípadoch vlastní autorské práva na vysielanie iba jediná spoločnosť. Miesto predplácania niekoľkých služieb sa tak diváci opäť rozhodli, že sa vrátia k starým dobrým filmom a seriálom z torrentov a na serveroch, ako napríklad Openload a Streamango. Tieto servery sme vybrali zámerne, pretože práve táto dvojka doplatila 31. októbra na šírenie nelegálneho obsahu.

Ich fungovanie zastavila protipirátska organizácia ACE, ktorej členmi sú aj streamovacie služby ako Netflix, HBO a mnohé známe televízie či štúdiá. Server RapidVideo skončil ešte pred pár dňami. Organizácia sa tak postarala o vypnutie týchto serverov, ktoré obsahovali stovky až tisíce hodín filmov a seriálov.

Koniec týchto serverov znamená veľké problémy aj pre weby, ktoré šírili takýto nelegálny obsah a momentálne sa ocitli bez množstva titulov, ktoré predtým ponúkali. Zrušený bol aj populárny web TopSerialy.to, ktorý na stránke zobrazuje iba tento text:

„Služby VeryStream, Openload, Streamango a RapidVideo ukončili svoju prevádzku, vzhľadom na fakt, že všetky odkazy videa boli z týchto zdrojov sme sa rozhodli ukončiť prevádzku aj my. Farewell, RIP.“

Problémy zaznamenávajú aj ďalšie podobné weby, ktoré sa spoliehali na tieto servery. Aliancia pre kreativitu a zábavu vo svojej tlačovej správe informovala o tomto zastavení serverov a akciu považuje za „ďalšiu významnú výhru“. Zároveň informovala, že iba taký Openload mal v Rumunsku, Francúzsku a Nemecku viac ako 1 000 serverov, ktoré mu generovali väčšiu návštevnosť, akú zaznamenávali legálne zdroje filmov a seriálov.

Pokuty budú vysoké. Weby prišli o tisíce hodín obsahu

Prevádzkovatelia týchto serverov tak teraz čelia aj vysokej pokute, ktorá má predstavovať spôsobené škody vzniknuté práve nelegálnym šírením tohto obsahu. Presná suma síce nie je známa, no rozhodne pôjde o vysokú čiastku, ktorá sa môže vyšplhať aj na niekoľko miliónov alebo desiatok miliónov eur.

Ešte v auguste tohto roka totiž ACE podniklo akciu proti IPTV službe Vader Stream, ktorá vo výsledku dostala pokutu 10 miliónov dolárov za to, že nelegálny obsah ponúkala vyše 200 sprostredkovateľom. Prístup získali k 1 300 staniciam a veľkej knižnici s filmami.

Tieto akcie sú teda výsledkom, že televízie a streamy chcú zamedziť šíreniu nelegálneho obsahu, no vynaliezavosť ľudí nepozná hranice. Aktuálne na Slovensku fungujú aj napriek zásahu ACE ďalšie zdroje online filmov a seriálov, medzi nimi aj Dokumenty.tv.

Konkurenčné Bombuj.sk funguje naďalej, no s obmedzeným množstvom obsahu. Stránka Freefilm.to taktiež prišla o množstvo titulov. Momentálne zobrazuje filmy a seriály nahrané na iných serveroch ako napríklad OnlyStream. Akcia organizácie ACE sa nedotkla ani obsahu, ktorý sa nachádza ruských serveroch.

Podobné akcie môžeme očakávať aj v budúcnosti. Piráti si však svoju cestu stále nájdu

Včerajšie udalosti tak mohli rozhnevať mnohých ľudí, ktorí sledovali svoje obľúbené tituly práve prostredníctvom už zakázaných serverov na mnohých slovenských aj českých weboch. Vzhľadom k rozhodnutiu ACE môžeme predpokladať, že sa podobných zásahov proti nelegálnemu šíreniu obsahu na internete dočkáme aj v budúcnosti.

Ďalšie články

Je internetové pirátstvo na ústupe?
Streamingové služby ako Netflix postupne zabíjajú pirátstvo, ľudia strácajú potrebu hľadať nelegálny obsah
Jedinečná služba, ktorá za teba vyhľadá obsah na všetkých streamoch
Filmtoro chce byť revolúciou vyhľadávania obsahu v streamovacích platformách. Stoja za ním aj Slováci
Okrem veľkých streamov vznikajú ďalšie menšie služby
Slovensko prekvapila zbrusu nová TV platforma: S Mall.tv necielime na Netflix či HBO, chceme osloviť masy

Na internete je však stále dostupné veľké množstvo rôznych iných serverov, ktoré naďalej nelegálne zdieľajú filmy a seriály. Je tak len otázkou času, kým dôjde rad aj na nich? Možno, no stále sa neskôr môžu objaviť ďalšie a ďalšie možnosti, ktoré ľuďom poskytnú obľúbený obsah zadarmo podobne ako to robil Openload či Streamango.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom