Aktualizované 3. marca 2024

Medializovaný požiar elektromobilu z piatka 1. marca nebol náhoda. Ako informuje TV JOJ vo svojej reportáži, kamerové záznamy ukazujú, že elektromobil značky Volkswagen v skutočnosti podpálila neznáma osoba.

Dokonca to vyzerá tak, že išlo o vopred naplánovaný čin. Na kamerovom zázname je vidieť, ako neznáma osoba elektromobil najskôr niečím potrie, následne ho zapáli. Netrvá dlho a požiar naberá priam desivé rozmery.

Od začiatku nebolo jasné, ako elektormobil začal horieť. Kamerové záznamy však odhľajú, že neišlo o skrat, ako sa mnohí domnievali. Polícia už vyhlásila po páchateľovi pátranie.

Pôvodný článok:

Dnes v noci bol o 2:30 nahlásený požiar EV v Miloslavove. Správa bola zverejnená na sociálnej sieti Linkedin. Požiar elektrického vozidla bol nahlásený o 1:26 ráno v obci Miloslavov. Informoval o tom Hasičský záchranný zbor (HaZZ) s tým, že horiace auto sa nachádzalo pri rodinnom dome v Miloslavove v miestnej časti Alžbetin Dvor.

Prezídium Hasičského a záchranného zboru sa k situácii vyjadrilo nasledovne:  Dňa 1. 03. 2024 o 01.26 h bol ohlásený požiar elektromobilu v obci Alžbetin dvor – Miloslavov, okres Senec. Príčinou vzniku požiaru bol zvýšený prechodový odpor s následným skratom na vozidle. Zasahovali príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Dunajskej Strede (z hasičskej stanice v Šamoríne) príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Galante, príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave a členovia dobrovoľných hasičských zborov mesta Šamorín a obce Hubice jedným C prúdom a jedným vysokotlakovým prúdom. Následne sa požiar rozšíril aj na fasádu rodinného domu a poškodil vedľa stojace vozidlo. Elektromobil bol po uhasení uložený do kontajnera s vodou, pričom bude vykonávaný jeho monitoring. Následkom požiaru vznikla majiteľovi vozidiel a rodinného domu priama materiálna škoda predbežne vyčíslená na 50 000 €.

požiar elektromobilu v Bratislave
Linkedin/Simona Kalinkovska

O situácii informovala majiteľka domu bývajúca neďaleko, ktorá incident považuje za vážny, ale stále riešiteľný. Pod príspevok na Linkedine napísala podrobné opatrenia, aby sa podobným prípadom dá v budúcnosti predísť.

  1. Základ je samozrejme mať správne nainštalovanú fotovoltaiku a nabíjaciu stanicu odbornou osobou. Následne vykonávať aj pravidelné kontroly minimálne 1 x 12 mesiacov, ak výrobca nestanovuje v pokynoch na používanie inak.
  2. Ďalej je potrebné aby sme mali konštrukcie vyrobené z nehorľavého materiálu, fasády opatrené s požiarnou odolnosťou. Prípadne urobené obklady z požiarne odolných materiálov.
  3. Pre rýchly zásah, keď sa nám také niečo stane a je požiar v rannom štádiu vieme použiť prenosný hasiaci prístroj od Neurupin (Johnson Controls) F-500.
  4. Pri použití v uzatvorených priestoroch, ktoré sú husto zadymené je potrebné použiť aj špeciálne osobné ochranný pracovný prostriedok – tvárovú masku LIFM, slúži na ochranu dýchacích ciest, a chráni pred rizikami lítium-iónových výparov. Vieme používať aj pri otvorených priestoroch.
  5. Následne aby sa nám požiar nerozšíril použijeme koncept of Fire Isolator a natiahneme na auto protipožiarnu plachtu a hodíme do auta špeciálne aerosólové jednotky. To nám získa cenný čas pre hasičov, kým prídu na miesto zásahu.
  6. V prípade parkovacích garážach je potrebné vybaviť priestor nasledujúcimi požiarno-technickými zariadeniami: EPS (elektrická signalizácia požiaru),  SHZ  – vodná hmla (stabilné hasiace zariadenie), ZODT (zariadenia pre odvod dymu a tepla).

Horiaci elektromobil rozprúdil Slovákov

Zatiaľ čo sa jedna strana potichu škerí z incidentu horiaceho elektromobilu, tá druhá nedokáže mlčať. Po celom Slovensku sa rozbehla horlivá diskusia o tom, čo bolo príčinou požiaru. Prípad sa intenzívne vyšetruje, ale príčin môže byť hneď niekoľko. Auto mohol niekto úmyselne podpáliť alebo nastal nejaký skrat v 12V okruhu auta, ktorý majú všetky automobily.

To znamená, že podobný požiar mohol vzniknúť na akomkoľvek automobile a spôsobil by rovnaké, možno ešte väčšie škody kvôli vznieteniu benzínu, uviedol jeden z dotknutých v príspevku na Facebooku. Štatistiky jasne hovoria, že spaľovacie autá horia v násobne vyšších množstvách ako elektrické, akurát o požiaroch spaľovákov sa nepíše.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú