Americkí spravodajskí predstavitelia tvrdia, že čínski agenti prispievali k šíreniu falošných informácií o nákaze COVID-19 spôsobenej novým kronavírusom. Dezinformácie údajne šírili prostredníctvom textových správ a sociálnych médií naprieč Spojenými štátmi.

Portál Engadget nedávno priniesol zistenia The New York Times, ktorý poodhalil šírenie dezinformácií čínskymi agentmi naprieč Spojenými štátmi. Čínski agenti posilňovali dezinformácie o národnej blokáde a karanténe, pričom tieto falošné správy sa potom rýchlo šírili ďalej.

Číňania si údajne požičiavajú ruské stratégie šírenia dezinformácií

Čínski agenti mali podľa všetkého využívať niektoré z taktík, ktoré už v minulosti údajne využívalo aj Rusko. Konkrétne sa malo jednať o vytváranie falošných účtov na sociálnych sieťach, prostredníctvom ktorých agenti rozposielali falošné správy sympaticky pôsobiacim a dôveryhodným Američanom. Podľa NYT sa sociálnymi sieťami  šírilo niekoľko verzií týchto dezinformačných správ už od polovice marca.

V spravách sa napríklad uvádzalo, že prezident Donald Trump sa chystal krajinu odstaviť, respektíve vyhlásiť blackout. Spravidla sa tieto správy odkazovali na blízky zdroj z federálnych agentúr, ako je Pentagon, Ministerstvo vnútornej bezpečnosti, FBI alebo CIA.

Tieto správy nabrali na takej intenzite, že 15. marca bola Rada národnej bezpečnosti NSC nútená zdieľať príspevok na sociálnej sieti Twitter, ktorý vysvetľoval, že „Textové správy o národnej #karanténe sú FAKE.“

Pôvod dezinformačných správ je nejasný, Aeričania Čínu napriek tomu podozrievajú

Dvaja zo šiestich opýtaných amerických úradníkov ale neveria, žeby čínski agenti samotné dezinformačné správy vytvorili. Skôr si myslia, že len posilňovali šírenie už existujúcich falošných správ.

Napriek tomu sa stále domnievajú, že Čína si požičiava ruské stratégie zamerané na vytváranie politických rozdielov v USA a oslabenie dôvery vo federálnu vládu.

V reakcii na tieto obvinenia hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Zhao Lijian vo vyhlásení pre NYT uviedol: „Príslušné vyhlásenia sú úplné nezmysly a nestojí za to ich vyvracať.“ Bez ohľadu na to, odkiaľ správy pochádzajú, sú dezinformačné kampane rastúcim problémom a hrozbou pre spoločnosť.

Falošné a zavádzajúce informácie týkajúce sa pandémie COVID-19 boli už od počiatku bezprostredným problémom a niekoľko platforiem vrátane Facebooku a Googlu podniklo kroky na obmedzenie ich šírenia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú