Technológia rozpoznávania tváre nie je v dnešných dňoch žiadnou novinkou, nakoľko ju nájdeme už aj v mnohých prémiových smartfónoch. Aj keď v tomto prípade nie je vždy najspoľahlivejšou, policajti v Číne dostali omnoho prepracovanejšiu verziu. S týmito špeciálnymi okuliarmi na hlave dokáže čínska polícia rozoznávať tváre ľudí v davoch a odhaliť tak podozrivé subjekty.

Nové okuliare s technológiou rozpoznávania tváre testuje čínska polícia na vlakových staniciach a na letisku v meste Čeng-čou, kde ich skenovaním prejdú denne tisíce ľudí. Najväčší nápor ale ešte len príde, keď sa vlakom a lietadlom budú prepravovať obyvatelia kvôli čínskemu Lunárnemu Novému roku. Táto udalosť je často popisovaná aj ako najväčšia migrácia ľudí na planéte, a tak špeciálne okuliare dostanú poriadne zabrať.

Keď budúcnosť zavíta k policajtom už dnes

Už behom chvíle dokážu odhaliť podozrivú hľadanú osobu a zločincov. Doteraz sa polícii podarilo pomocou týchto okuliarov odhaliť 7 zločincov a 26 cestujúcich s falošnými dokladmi. Napriek veľkému dennému náporu je technológia rozpoznávania tváre natoľko spoľahlivá, že v databáze 10 000 ľudí dokáže nájsť hľadanú osobu už za 0,1 sekundy. Za vývojom týchto okuliarov stojí spoločnosť LLVision Technology, ktorá pri ich vývoji s tamojšou políciou úzko spolupracovala.

Nenechaj si ujsť
Huawei chce ohroziť Apple novou technológiou rozpoznávania tváre

Pri takomto rýchlom a presnom rozpoznávaní tváre však vyvstáva otázka ohľadom bezpečnosti a najmä súkromia obyvateľov. Táto technológia by sa v nesprávnych rukách dala ľahko zneužiť. Čína ju však už naplno využíva aj v oblasti Xinjiang, kde žije až milión „uighurských“ moslimov. Tí majú byť pomocou rozpoznávania tváre údajne kontrolovaní. Vládni pracovníci tak majú získavať detailný prehľad o ich pohybe a aktivitách. Spôsob, akým sa tam táto technológia využíva tak nie je podľa mnohých správny rozhodne by mala slúžiť iba na svoj účel, teda odhaľovanie zločincov a vyhľadávanie podozrivých osôb v davoch.

Poriadne drahá záležitosť

Cena za jedne takéto okuliare sa pohybuje na úrovni až 636 dolárov, pričom ich polícia môže ovládať aj pomocou smartfónu. Za funkciu rozpoznávania tváre si však museli čínske policajné zložky extra priplatiť. Práve táto technológia je však dôvodom, prečo o špeciálne okuliare prejavila polícia záujem.

Pred týmto zariadením však stojí neľahká úloha, nakoľko sa čínsky Lunárny Nový rok sa síce začal už 28. januára, no ako informoval denník Pravda, tak až do 21. februára v Číne uskutočnia obyvatelia takmer 3 miliardy ciest rôznymi dopravnými prostriedkami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom