Svet elektromobilov zažíva dramatický zlom, ktorý určuje ďalší vývoj automobilového priemyslu. Čína, ktorá roky investovala do vývoja batérií pre elektromobily, dnes neohrozene dominuje tomuto segmentu. Na podrobný rozbor tejto problematiky sa pozrel portál Autoblog.

Čínsky náskok sa začal pred vyše dvoma dekádami

Čína svoj zámer stať sa lídrom v oblasti batérií oznámila už v roku 2001, keď tento cieľ zahrnula do svojho Päťročného plánu. Uvedomila si, že konkurovať USA a Európe v oblasti spaľovacích motorov bude prakticky nemožné, a preto stavila na technológiu, ktorá v tom čase ešte len čakala na svoj rozmach.

Od roku 2009 do roku 2023 čínska vláda investovala do batériového priemyslu a elektromobilov obrovských 230 miliárd dolárov (219 miliárd eur). Podpora zahŕňala lacné pozemky, daňové úľavy a iné stimuly, čo umožnilo rozmach gigantov ako CATL, BYD, CALB či Gotion. Tí dnes ovládajú nielen čínsky, ale aj svetový trh s batériami.

CATL nová batéria pre hybridy
Midjourney/FonTech

Absolútna kontrola nad dodávateľským reťazcom

Čína nezastavila svoj vplyv iba pri výrobe batérií. Ovládla aj celý dodávateľský reťazec potrebný na ich produkciu. Dominancia je taká, že čínske firmy budú v nasledujúcom desaťročí ťažiť viac ako 90 % afrického lítia. Navyše, čínska produkcia batérií už teraz prevyšuje svetový dopyt o 400 %.

To všetko prispieva k tomu, že čínske elektromobily sú mimoriadne lacné. Vládne dotácie a prebytočné kapacity umožnili nízke ceny, ktoré otvárajú čínskym EV dvere na exportné trhy po celom svete.

BYD/Weibo

Pevné batérie ako nové preteky o dominanciu

Hoci Spojené štáty v pretekoch o lítium-iónové batérie pohoreli, ešte majú šancu v nasledujúcej generácii technológie – pevných batériách. Tie by mohli priniesť revolúciu v elektromobiloch: rýchlejšie nabíjanie, vyššiu energetickú hustotu, väčšiu bezpečnosť a elimináciu závislosti na grafite, ktorý dnes ovláda Čína.

Predstav si elektromobil s dojazdom 1 600 kilometrov, nabitý za päť minút, ľahší a bez rizika požiaru. Takéto vlastnosti by mohli odstrániť väčšinu prekážok pre masové prijatie EV.

Americká spoločnosť QuantumScape už pracuje na pevných batériách a má kontrakt s Volkswagenom. Čas sa však kráti. Kým Samsung plánuje spustiť výrobu už v roku 2027, Toyota a Nissan ju chcú začať o rok neskôr. Honda navyše buduje výrobnú linku na pevné batérie, ktorá by mohla byť pripravená na masovú produkciu do konca dekády.

Ak chcú nielen Spojené štáty zachovať konkurencieschopnosť svojho automobilového priemyslu, krajiny musia urýchliť investície do vývoja pevných batérií. To zahŕňa nielen podporu výskumu a vývoja, ale aj vytvorenie bezpečného prostredia na ich komercializáciu. Len tak môžu americké automobilky čeliť čínskej dominancii a zachovať si svoje postavenie v globálnom trhu elektromobility.

Najdostupenejší elektromobil Hyundai INSTER

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP