Čína dosiahla neuveriteľný míľnik, ktorí mnohí odporcovia a skeptici dlhodobo odmietali a tvrdili, že je nemožný. Cena solárnej energie sa totiž dostala na úroveň ceny elektrickej energie, ktorá je vyprodukovaná uhoľnými elektrárňami, informuje portál Ars Technica.

Predbehnú aj Európu?

Za dôležitý míľnik vďačí Čína obrovskému zlacneniu fotovoltaických systémov, pričom len medzi rokmi 2011 a 2018 klesla až o 63 %. Pochopiteľne, zároveň s poklesom cien narástlo využitie solárnej energie a to až natoľko, že tretina solárnej energie na Zemi je generovaná práve v Číne.

Čína má momentálne v rukách vyše 250 GW solárnych panelov, čo je viac ako dvojnásobok požadovaného ekonomického plánu krajiny. Čína sa chce stať uhlíkovo neutrálnou krajinou do roku 2060, čo možno nie je ten najambicióznejší plán v porovnaní s niektorými európskymi krajinami, rozhodne však vítaný.

Adolfo Cj/Pixabay

Čína je síce všeobecne považovaná za najväčšieho znečisťovateľa, treba však brať do úvahy jej populáciu. Ak sa jedná o emisie na obyvateľa, vyprodukuje ich viac Nemecko, USA a dokonca aj Kazachstan. Vyše desať miliónov ton ročne je ale obrovské číslo a veľká populácia nie je dôvod na to, aby ich neznižovali.

Sieť má vážne problémy

Obrovská produkcia čistej energie je síce skvelá, má to však jeden veľký háčik. Najlepšie prostredie a počasie na jej produkciu sa nachádza na severozápade krajiny, avšak väčšina obyvateľstva žije na opačnej strane na juhovýchode.

Čína navyše zatiaľ nemá potrebné kapacity, aby dostala čistú energiu k husto osídleným územiam na tak veľkú vzdialenosť. To ale neznamená, že je to nemožné. Nedávno sa svet dozvedel o doteraz najväčšom projekte čistej energie, ktorý spojí miesta vzdialené 4 200 km – Austráliu a Singapur.

Sun Cable

Ako však uvádza nová štúdia, technický potenciál solárnej energie v Číne je až 100 petawattov – alebo 100 000 000 GW, čo je približne 13-násobok čínskeho dopytu po energii. Tento potenciál môže navyše, vďaka technologickým pokrokom, narásť až na 150 petawattov.

Jej cena ešte drasticky klesne

Cena solárnej energie sa v Číne momentálne pohybuje na úrovni 42,6 €/MW, avšak podľa momentálnych predpokladov klesne len na 11,2 €/MW do roku 2030 a na 2,6 €/MW do roku 2060. Solárna energia je tak podľa vedcov už dnes v Číne výhodnejšia ako uhoľná aj bez toho, aby brali do úvahy neblahý vplyv na zdravie a životné prostredie, ktoré fosílne palivá sprevádzajú.

Odborníci ďalej odporúčajú aj implementáciu batérií, v ktorých je možné nadbytočnú elektrickú energiu vygenerovanú solárnymi farmami uložiť a dodávať ju v noci. Väčšmi sa tým eliminuje nutnosť štartovať iné elektrárne.

Pixabay / Tesla / Úprava redakcie

Len pokrytie Číny potrebnými batériami by znamenalo minutie až 36 % momentálnych globálnych zásob kobaltu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú inovácie akumulátorov tak dôležité a prečo niektoré automobilky od batérií s kobaltom ustupujú. Niektoré elektromobily značky Tesla napríklad používajú lítium-železo-fosfátové batérie, ktoré nepotrebujú cenný a vzácny kobalt.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP