Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) prišiel s vlastným systémom náhradníkov pre očkovanie vo svojich očkovacích centrách. Od dnešného dňa sa záujemcovia môžu registrovať na stránke nahradnici.sk a v prípade uvoľnenia kapacít v očkovacom centre ich bude kontaktovať krajské call centrum s ponukou termínu.

Banská Bystrica nečaká na štát, spúšťa vlastný systém

Na dnešnom brífingu o tom informoval podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že systém je užívateľský veľmi jednoduchý a po zaregistrovaní umožní prihlásiť do systému viacerých ľudí. Jeden člen rodiny tak dokáže s registráciou pomôcť aj príbuzným, ktorí nie sú dostatočne technicky zdatní alebo nemajú pripojenie na internet.

Vieme, že ľudia v kraji majú o očkovanie záujem. Prihlasovanie je však dnes traumatizujúca skúsenosť. Okrem nedôstojného systému prihlasovania na riadny termín dnes neexistuje transparentný systém na registráciu náhradníkov.

Rozhodli sme sa preto prísť s vlastným systémom, v ktorom sa môžu záujemcovia o očkovanie v tejto chvíli registrovať ako náhradníci. Ak sa im aj nepodarí prihlásiť sa na riadny termín na stránke ministerstva zdravotníctva, stále budú mať šancu pri uvoľnení kapacít dostať sa na očkovanie,“ povedal vicežupan a dodal, že užívateľ môže v novom systéme svoju registráciu aj stiahnuť a uvoľniť miesto inému náhradníkovi.

Po úspešnom zápise do listiny čakateľov na očkovanie tak ľuďom stačí len čakať na telefonát z call centra, ktoré rovnako zriadil Banskobystrický samosprávny kraj. Ten sa uskutoční v prípade, že sa na termín nedostavia všetci prihlásení uchádzači, ktorí sa zaregistrovali cez stránku ministerstva zdravotníctva.

Stránka nahradnici.sk v tejto chvíli umožňuje registráciu len ľuďom z kraja, na očkovanie je totiž potrebné pri uvoľnení kapacít prísť pomerne rýchlo.

Zväčša je to do dvoch hodín od telefonátu a potvrdenia účasti. V kraji zatiaľ fungujú štyri očkovacie centrá – v Banskej Bystrici, vo Zvolene, v Brezne a Lučenci. V krátkom čase pribudnú aj centrá v Rimavskej Sobote, Žiari nad Hronom, vo Veľkom Krtíši a v Revúcej, takže by to pre záujemcov nemal byť problém,“ doplnil Lunter.

Systém je nastavený tak, že záujemcov do poradia pridáva v súlade s aktuálne platnou štátnou očkovacou stratégiou.

NEPREHLIADNI
Z prihlasovania na očkovanie je nočná mora. Na týchto weboch môžeš sledovať voľné termíny

Nehrozí teda, že by seniorov či ľudí s ťažkými diagnózami niekto medzi náhradníkmi predbehol. Hlavné kritérium je vek a pridružené diagnózy, ktoré sú podľa odborníkov najrizikovejším faktorom pre ťažký až fatálny priebeh ochorenia.

V tejto chvíli bude systém slúžiť očkovacím centrám zriadeným krajom. Postupne chceme osloviť do zapojenia všetky vakcinačné centrá na území kraja, vrátane nemocníc. Samozrejme, budeme veľmi radi, ak o systém prejavia záujem naši partneri z ostatných krajov, prípadne samotné ministerstvo zdravotníctva,“ uzavrel podpredseda.

Štátny poradovník príde od pondelka

Ministerstvo zdravotníctva po fiasku s objednávkovým systémom na očkovanie od NCZI pracuje na novom poradovníku, ktorý by mal ľuďom už od pondelka 15. marca umožniť jednoduchšie a dôstojnejšie prihlasovanie na očkovanie.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (úprava redakcie)

NEPREHLIADNI
Štátna IT katastrofa: Ak si rýchlejší, na očkovanie sa prihlásiš skôr. Zásadná zmena príde až od pondelka

Tento systém bude spočívať v tom, že sa na vakcináciu kedykoľvek prihlásite, pošlete do systému všetky informácie aj s miestom očkovania. V situácii, keď budeme otvárať voľné termíny, sa všetky tieto požiadavky, ktoré boli v „čakárni“, nalejú do systému a osobám príde SMS s potvrdením termínu,“ dodala štátna tajomníčka MZ SR v relácii Rádia Expres.

Systém objednávok na očkovanie tak má od budúceho týždňa fungovať už bez problémov, jeho funkčnosť však overí až reálna prevádzka. Potom budú pribúdať aj nové voľné termíny, na ktoré sa budú môcť ľudia čakajúci na očkovanie prihlásiť. Volaní však budú iným spôsobom a nemusia sa tak „biť“ o voľné miesta v aktuálnom systéme.

V článku boli použité materiály SITA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú