Na Slovensku sa za prvý štvrťrok predali kryptomeny za viac ako 30,8 miliónov eur, v susednej Českej republike to bolo viac ako 88,6 miliónov eur. Táto suma predstavuje viac ako trojnásobok oproti rovnakému obdobiu minulého roka, informovala spoločnosť Bitstock prostredníctvom tlačovej správy.

Dopyt ťahal predovšetkým rastúci kurz bitcoinu, ale aj ďalších kryptomien. Minuloročné obchodovanie pritom výrazne ovplyvnil aj nástup pandémie koronavírusu.

Slováci sú v kryptomenách „až po uši“, lákajú ich rôzne faktory

Na Slovensku bol objem obchodu s „digitálnym zlatom“ v porovnaní s Českou republikou zhruba tretinový, pričom za prvý kvartál dosiahol pre kryptomeny viac ako 30,8 miliónov eur.

„Môžeme povedať, že Českú republiku na začiatku roka zachvátila bitcoinová horúčka, ktorá súvisela s prudkým nárastom jeho ceny až na dvojnásobok. Očakáva sa pritom, že tento rast by mohol ešte pokračovať. Ďalším dôvodom bolo obmedzenie iných investičných príležitostí, ako aj jednoduchý spôsob nakupovania bitcoinu,“ hovorí riaditeľ Bitstock.com Martin Stránsky.

Záujmu o bitcoin nahrávajú jednoduchšie možnosti obchodovania, ako aj príchod známych investorov, ktorí dôveryhodnosť kryptomien ešte zvyšujú.

NEPREHLIADNI
Nie je to len drž a predaj. Obchodovanie s kryptomenami v SR podlieha zdaňovaniu – koľko musíš odvádzať? (prehľad)

Dopyt stále zvyšuje aj extrémne expanzívna politika centrálnych bánk, ktorá vyvoláva obavu zo znehodnotenia konvenčných úspor a peňazí ako takých, ako aj stále klesajúce úrokové miery.

„Po príchode koronavírusu sa bitcoin osvedčil ako aktívum, ktoré na krízu nereaguje priamo, ako to robia cenné papiere alebo dlhopisy. Kvôli svojej rastúcej hodnote je tak bez ohľadu na prepad ekonomiky veľakrát označovaný ako digitálne zlato,“ opisuje Stránsky.

Len včera sme boli svedkami vstupu prvej veľkej kryptomenovej firmy Coinbase na americkú burzu NASDAQ, kde cena jej akcií po debute prudko vzrástla a dnes sa pred otvorením burzy pohybuje na sume 367 dolárov.

NEPREHLIADNI
Uhlíková stopa ťažby bitcoinu v Číne niekoľkonásobne prevyšuje celé Slovensko. Nová štúdia ukazuje hrozivé údaje

Predchádzal tomu rovnako nárast cien všetkých veľkých kryptomien vrátane bitcoinu či etherea, pričom obe prelomili svoju najvyššiu hodnotu a v súčasnosti sa ich cena pohybuje na úrovni 62 500, respektíve 2400 dolárov. „Raketovo odštartovala“ aj kryptomena dogecoin, ktorá je odborníkmi stále považovaná skôr za vtip. Jej nárast za posledné dni však presiahol úroveň 80 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom