Nie je žiadnym prekvapením, že Čína „poháňa“ takmer 80 % svetového obchodu s kryptomenami. V krajine sa nachádza nespočetne veľa bitcoinových „baní“, ktoré však prinášajú aj veľkú ekologickú daň. Podľa čínskej štúdie má ťažba najväčšej kryptomeny v Číne naozaj obrovskú uhlíkovú stopu, ktorá by mohla dokonca ohroziť klimatické ciele celej krajiny, píše The Guardian.

Ťažba kryptomien nie je jednoduchou záležitosťou a vyžaduje si okrem základných zručností aj veľký výkon, kvôli ktorému v spojení s prebiehajúcou polovodičovou krízou obmedzili niektoré e-shopy napríklad aj predaj grafických kariet.

Okrem výkonu však počítače pri ťažbe bitcoinov spotrebúvajú aj obrovské množstvo energie, ktoré sa pri nepretržitej prevádzke „baní“ dostáva na rekordné hodnoty a má pomerne veľkú uhlíkovú stopu.

Bitcoin vyprodukuje v Číne viac emisií než mnohé krajiny

Podľa novej čínskej štúdie je asi 40 % bitcoinových baní v krajine, ktorá je doslova kráľom v tažení kryptomien, poháňaných uhlím, zatiaľ čo zvyšok využíva obnoviteľné zdroje.

Celkovo však budú bane v ázijskej krajine podľa výskumníkov do roku 2024 generovať až 130,5 milióna metrických ton oxidu uhličitého ročne, čo je pre porovnanie takmer štvornásobok hodnoty, ktorú vyprodukovalo Slovensko v roku 2017.

Zobraziť celú galériu (2)
Unsplash (úprava redakcie)

Podobnú ročnú dávku emisií má napríklad Saudská Arábia alebo ďalšie veľké krajiny bohaté na ropu. Len samotná ťažba bitcoinu v Číne by tak mohla výrazne podkopať klimatické ciele krajiny, ktorá sa chce do roku 2060 stať uhlíkovo neutrálnou.

Neprehliadni
Aj takto sa dá prísť o bitcoiny. Muž si stiahol podvodnú appku, okradla ho o mastnú sumu peňazí

Alarmujúci je tiež fakt, že tento rok sa podľa štúdie Cambridgeskej univerzity očakáva, že odvetvie ťažby kryptomien spotrebuje až 0,6% z celkovej produkcie elektriny na svete, čo je viac ako za rok spotrebuje napríklad Nórsko.

Dane nie sú riešením, tvrdia vedci. Vláda sa musí pozerať iným smerom

Vzhľadom na neustále rastúcu cenu kryptomeny vedci neprepokladajú, že baníkov odradí zvýšenie daní z výnosov. Vláda v krajine by sa mala skôr zamerať na modernizáciu energetickej siete tak, aby zabezpečila stabilné dodávky z obnoviteľných zdrojov, prípadne znížiť ceny energií v týchto regiónoch. Ťažiari by potom mali viac dôvodov na presun do oblastí s „čistou“ energiou.

Prečítaj si tiež
Nie je to len drž a predaj. Obchodovanie s kryptomenami v SR podlieha zdaňovaniu – koľko musíš odvádzať? (prehľad)

Regióny bohaté na uhlie v krajine už bitcoinových „baníkov“ vytláčajú, pretože sa snažia obmedziť emisie. Autonómna oblasť Vnútorné Mongolsko napríklad minulý mesiac oznámila, že plánuje zakázať nové projekty ťažby kryptomien a zrušiť aj všetky takéto existujúce aktivity. Na samotný región totiž pripadá až 8 % globálnej ťažby bitcoinu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP