Nórsko bude bezpochyby prvou európskou krajinou, ktorá prejde k čistej elektromobilite. Predaje elektrických či hybridných vozidiel sú v tejto krajine neuveriteľné. Ako upozornil Electrek, v novembri tvorili tieto autá viac ako 90 % podiel.

Už niekoľký mesiac po sebe v Nórsku dominujú predaje elektrických áut nad spaľovákmi. Ich podiel neustále rastie a ak k nim prirátame aj hybridné či plug-in hybridné vozidlá, predaje ekologických vozidiel tvoria až 95 %.

Podľa dát z portálu CleanTechnica sa v novembri v Nórsku registrovalo 15 278 nových áut, z čoho 73,8 % tvorili čisté elektromobily. Plug-in hybridné modely zastupujú 17,4 % podiel a hybridné motorizácie tvoria 3,8 % časť.

Benzínové a naftové autá sa v Nórsku predávajú asi tak, ako elektromobily u nás. V novembri si Nóri registrovali iba 356 nových benzínových modelov a 416 nových „nafťákov“, čo je oproti 11 274 elektromobilom zanedbateľný podiel.

Podiel predajov elektrických áut v Nórsku počas dvoch rokov ohromne vzrástol. V novembri 2019 tvorili batériové elektromobily iba 30 % všetkých nových vozidiel, v novembri 2020 to však bolo už viac ako 65 %.

Tesla stále na vrchole popularity

Na prvých dvoch priečkach v predajnosti vidíme hneď dva modely Tesly. Ide o najdostupnejšie elektromobily Model Y (1 013 kusov) a Model 3 (770 kusov).

Tesla (úprava redakcie)

Hneď za nimi nasledujú novinky z koncernu Volkswagen, a to ID.4 (719 kusov) a Q4 e-tron (660 kusov). Prekvapením je, že Škoda Enyaq či Hyundai Ioniq 5 sa nachádzajú až hlbšie v zozname.

Na Slovensku je hitom iný zástupca

Automobilke Škoda patrí v predajoch na našom trhu niekoľko prvenstiev a s nástupom elektromobility pridáva ďalšie. V októbri pokorila hranicu 100 predaných vozidiel plne elektrického modelu Enyaq iV v rôznych variantoch na našom trhu.

Pre elektrický Enyaq sa rozhodli najmä fleetoví zákazníci, teda firmy. Podiel takýchto predajov tvorí až 91 % vozidiel. Najčastejšou voľbou bola pritom variant iV 80 (69 %), slabší variant 60 tvorilo 29 % dodávok.

Michal Varga/FonTech

Najlepší čas na kúpu?

Elektromobilita v Európe výrazne naberá na popularite. Nemecko je ďalšou krajinou, ktorá v týchto týždňoch zaznamenáva rekordné predaje elektrických áut.

Štatistiku predaja nových áut v Nemecku vedie Asociácia automobilového priemyslu (VDA) a v mesiaci október prekonali predaje elektromobilov doterajší rekord. Autá do zásuvky totiž tvorili až 30,4 % podiel z nových predaných áut.

Michal Varga/FonTech

Celkovo bolo minulý mesiac v Nemecku zaregistrovaných 178 000 nových áut, čo je oproti predošlým mesiacom podstatne menej, nakoľko polovodičová kríza a nedostatok čipov ovplyvňuje aj výrobu vozidiel, no elektromobily si aj vďaka tejto kríze polepšujú.

Elektrifikovaných áut sa v októbri registrovalo až 54 400, čiže vo výsledku sme boli svedkami 13 % nárastu v porovnaní so septembrom. V prípade registrácií čistých elektromobilov zaznamenala VDA nárast až o 32 %.

Skvelé čísla aj v rámci celej Európy

Európska elektromobilita dosiahla v mesiaci september veľmi významný míľnik. Vôbec poprvýkrát v histórii sa stal najpredávanejším autom na starom kontinente elektromobil.

Dáta z predajov nových áut v Európe pravidelne zbiera agentúra JATO a v mesiaci september zaznamenala pre elektromobilitu veľmi významný moment. Spaľováky tradičných automobiliek idú do úzadia a na prvé miesto v predajoch sa dostal Model 3 od Tesly.

JATO

Tesla tak dominuje nielen v predajoch elektromobilov, ale už aj celkovo v predajoch všetkých áut v Európe. Z prvých pozícií zosadila napríklad „stálicu“ v podobe VW Golf či nový európsky hit Daciu Sandero.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú