V posledných dňoch sa na nočnej oblohe objavujú ďalšie zaujímavé úkazy, ktoré môžeme pozorovať aj voľným okom. Po kométe Neowise, ktorá sa stráca z dohľadu, obsadil oblohu meteorický roj Perzeidy, ktorý bol vo svojom maxime. Popri nedávnych fenoménoch bude v týchto dňoch najlepšie vidieť na nočnej oblohe Mliečnu dráhu. Vďaka novu Mesiaca je na jej pozorovanie ideálny čas, informuje Forbes.

Kométa Neowise bola jednou z najväčších astronomických udalostí poslednej dekády a pozorovať sme ju mohli počas celého júla. V auguste sa stráca z dohľadu a aktuálne ju už voľným okom neuvidíme.

V posledných dňoch sa na oblohe objavujú aj Perzeidy, ktoré sme mali možnosť pozorovať vo svojom maxime. Viditeľné však budú až takmer do konca mesiaca.

Nastáva najlepší čas na pozorovanie Mliečnej dráhy

Pozorovanie tohto meteorického roja tento rok mohol narúšať svit Mesiaca, ktorý bol začiatkom augusta vo fáze splnu a počas maxima Perzeidov sa dostával do poslednej štvrte, kedy sa svit zmenšoval. V najbližších dňoch však bude Mesiac v nove a svetlo tak nebude výrazne narúšať pozorovanie nočnej oblohy.

Na severnej pologuli sa práve počas augusta preto naskytá ideálny čas na pozorovanie Mliečnej dráhy, ktorú môžeme síce pozorovať približne od februára do novembra, no nie vždy je v dobrej pozícii, informuje Dark Site Finder.

Tentokrát bude najjasnejšia a vidieť ju budeme takmer hneď po zotmení. Pozorovať ju môžeme od 22. hodiny a najlepšie viditeľná bude o polnoci. Najlepšie podmienky potrvajú do 19. augusta.

Viditeľné budú aj planéty

Nasledujúci deň začne totiž Mesiac dorastať a pozorovanie nočnej oblohy začne narúšať jeho svit. Stále môžeme pozorovať aj 4 planéty našej slnečnej sústavy – Mars, Jupiter, Saturn a Venušu. V čase pozorovania perzeidov bude na juhu viditeľný Jupiter a v východe sa objaví Saturn.

Pred 23. hodinou bude smerom na východ možné pozorovať aj Mars, ktorý bude na nočnej oblohe výrazný. Do najbližšieho bodu k Zemi sa potom dostane 13. októbra. Nadránom o 2. hodine bude nad severovýchodným obzorom pozorovateľná aj Venuša.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP