Zatiaľ čo sa kométa Neowise pomaly, ale isto vzďaľuje z dohľadu, objavujú sa na nočnej oblohe ďalšie zaujímavé úkazy, pričom niektoré bude možné pozorovať aj voľným okom. Aktuálne sa tak môžeme tešiť na meteorický roj Perzeidy a viditeľné budú aj 4 planéty z našej slnečnej sústavy. O týchto zaujímavostiach informoval redakciu FonTech.sk astrofotograf a astronóm Petr Horálek.

Celý predošlý mesiac sme mali možnosť voľným okom pozorovať jedinečnú kométu Neowise, ktorá sa najbližšie objaví až o 6800 rokov.

V nasledujúcich týždňoch sa úplne stratí v hlbokom vesmíre a naša generácia ju viac neuvidí. Stále však ostáva nejaký čas na jej pozorovanie pomocou ďalekohľadov. Bližšie informácie nájdeš v samostatnom článku.

Prichádza úžasný meteorický roj

V auguste bude taktiež hojne vesmírnych javov. Jedným z najväčších je každoročne meteorický roj Perzeidy, ktorý bude tento rok vo svojom maxime práve dnes na prelome 11. a 12. augusta. Pri tomto fenoméne sa Zem bude nachádzať v prúde prachu rozptýlenom za kométou 109P Swift-Tuttle, ktorú objavili americkí astronómovia ešte v roku 1862.

Kométa sa však objavuje len každých 134 rokov a naposledy bola viditeľná v roku 1992. Najbližšie sa ukáže až v roku 2126. Za ňou sa tiahne práve spomínaný prúd rozptýleného prachu a častíc. Meteoroidy sa tak stretávajú so Zemou a častice sú dostatočne malé na to, aby zhoreli v atmosfére, pričom žiaria ako meteory.

V tomto pásme sa planéta nachádza každoročne od 17. júla do 24. augusta, no maximum roja nastane práve už dnes v noci z utorka na stredu, kedy bude okolo Zeme najhustejší prúd meteoroidov.

Zobraziť celú galériu (2)
Mozaika roja Perzeidy z roku 2018 zachytená z Parku tmavej oblohy Poloniny na Slovensku. Zdroj: Petr Horálek

Nenechaj si ujsť
NASA vybrala ako záber dňa unikátnu fotografiu zo Slovenska

Tie budú do atmosféry z jedného smeru vstupovať rýchlosťou 59 km/h vo výške 120 km nad zemou. Meteoroidy budú vychádzať smerom zo súhvezdia Perzea a viditeľné budú celé noci. Najviac ich poletí od polnoci do svitania.

Na pozorovanie je samozrejme ideálne tmavé miesto, kde nemá dosah svetelný smog z miest. Najviac meteoroidov potom uvidíme aj voľným okom do 4:00 hodiny ráno, kedy ich bude padať až 50 za hodinu. Po 12. auguste však aktivita roja rýchlo klesá. Tento rok môže navyše pozorovania prekaziť svit Mesiaca, ktorý presvieti slabšie meteoroidy.

Na oblohe budú pozorovateľné aj 4 planéty

Okrem tohto fenoménu sa na oblohe objavia v auguste aj planéty z našej slnečnej sústavy a viditeľné budú aj časti Mliečnej dráhy. V čase pozorovania perzeidov bude na juhu viditeľný Jupiter a v východe sa objaví Saturn.

Zobraziť celú galériu (2)
NASA/ESA/A. Simon, Goddard/M.H. Wong, UC Berkeley/OPAL Team

Pred 23. hodinou bude smerom na východ možné pozorovať aj Mars, ktorý bude na nočnej oblohe výrazný. Do najbližšieho bodu k Zemi sa potom dostane 13. októbra. Nadránom o 2. hodine bude nad severovýchodným obzorom pozorovateľná aj Venuša. Na sledovanie planét je však vhodné so sebou zobrať aspoň malý ďalekohľad.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú