Kométu Neowise už voľným okom neuvidíš tisícky rokov. Takto ju ale možno pozorovať ešte pár týždňov
Rok 2020 sa pre astronómov začal veľmi zaujímavo už na jar, kedy bola v marci jasne viditeľná Venuša a v apríli sa objavil meteorický roj Lyridy. V júni sme naopak mohli sledovať prstencové zatmenie Slnka, no a v júli sa objavuje jasná kométa, ktorú bude možné pozorovať celé týždne.
Podľa astronómov ide o najjasnejšiu kométu za posledných 13 rokov. Bližšie detaily o tomto výnimočnom pozorovaní zverejnil na svojom blogu známy astrofotograf a astronóm z Česka, Petr Horálek.
Po viacerých zaujímavých vesmírnych divadlách sa nám aktuálne naskytá pohľad na jedinečnú kométu známu pod prezývkou Neowise. Kométa označená ako C/2020 F3 dosahuje vysokú jasnosť, vďaka čomu je dobre pozorovateľná aj voľným okom. Kométu poprvýkrát spozorovali astronómovia ešte v marci pomocou systému Neowise, ktorý ju narozdiel od stredne veľkých systémov dokázal zachytiť.
Aktualizácia 4.8.2020
Po výnimočných pozorovaniach kométy Neowise, ktorú bolo možné voľným okom vidieť od začiatku až do konca júla, sa vesmírne divadlo pomaly končí. Kométa sa z nášho dohľadu vzďaľuje a čoskoro zmizne nadobro na ďalšie tisícky rokov. Hoci už nie je tak viditeľná ako v predošlom mesiaci, stále sa dá Neowise na nočnej oblohe nájsť. K tomu bude však potrebný aspoň ďalekohľad.
„Kométa sa už bohužiaľ vzďaľuje a rapídne slabne. Očami pozorovateľná nie je, dá sa však nájsť v malých a stredne veľkých ďalekohľadoch.
Takto teleskopicky sa bude dať pozorovať zhruba do tretej dekády augusta, než opäť začne rušiť Mesiac,“ informoval našu redakciu FonTech.sk český astrofotograf a astronóm Petr Horálek.
Na posledné pozorovania kométy Neowise tak už neostáva veľa času. Koncom augusta sa nadobro stratí z nášho dohľadu a bude pokračovať na svojej ceste vesmírom. Kvôli veľkej obežnej dráhe opäť zavíta do našej slnečnej sústavy až o 6800 rokov.
Aktualizácia 23.7.2020
Kométu Neowise môžeme pozorovať na nočnej oblohe už niekoľko týždňov. Jedinečná kométa sa však čoskoro vzdiali z dohľadu a viac ju už celé generácie neuvidíme. Najlepšie podmienky na jej pozorovanie boli ešte na začiatku júla, kedy sa kométa nachádzala v blízkosti Slnka.
V posledných dňoch už nie je tak jasná ako v úvode mesiaca, no zúfať nemusia ani tí, ktorí ju ešte na oblohe nezazreli. Majú totiž ďalšiu príležitosť. Neowise bude možné sledovať až približne do augusta, no práve dnes sa nachádzala v najbližšom bode k našej Zemi, informuje Wired.
Pre ľudí žijúcich na severnej pologuli sa tak naskytla ďalšia možnosť pozorovať kométu ešte niekoľko dní aj voľným okom. Neowise bola vo vzdialenosti od Zeme len 0,69 astronomických jednotiek, čo predstavuje približne 103,5 miliónov kilometrov.
Čoskoro sa však kométa stratí z nášho dohľadu, nebude ju možné pozorovať bez použitia teleskopu a neskôr sa vzdiali nadobro. Na jej pozorovanie tak ostáva už len posledných pár dní. Kvôli veľkej eliptickej orbite, na ktorej Neowise obieha, sa z dohľadu stratí na ďalšie tisícky rokov.
Pôvodný článok
Najjasnejšia kométa za posledných 13 rokov vydrží na oblohe ešte niekoľko týždňov
Svetu sa však odhaľuje až v priebehu júla. Viditeľná má byť aj začiatkom augusta. Kométa sa ešte 3. júla priblížila k Slnku a orbite Merkúra. Tento prechod spôsobil výbuch plynov a prachu z ľadového povrchu kométy, čo vytvorilo jej jasný chvost.
Svoju vysokú jasnosť nabrala kométa práve pri tomto prelete okolo Slnka a udrží si ju ešte niekoľko dní, kedy bude voľným okom pozorovateľná aj počas svitania.
Už teraz tak ide o najjasnejšiu kométu na oblohe od roku 2007. Vtedy bolo možné sledovať kométu C/2006 P1 McNaught, ktorá bola v tej dobe najjasnejšou za posledných 40 rokov. Neowise je pozorovateľná už od víkendu. Spočiatku ale neboli najvhodnejšie podmienky na pozorovanie, nakoľko bol 5. júla Mesiac práve vo fáze splnu.
Mesospheric clouds and comet NEOWISE ✨💥☁️What a spectacular view of two splendid celestial events. Noctilucent clouds…
Gepostet von Tomáš Slovinský am Montag, 6. Juli 2020
Ideálnejšie podmienky sú teda v týchto dňoch, kedy ju bude na oblohe vidieť jasnejšie. Neowise môžeme pozorovať po západe až po východ Slnka. Od 9. júla je totiž kométa cirkumpolárna, teda nebude zapadať za obzor. Najlepšie hodiny na jej pozorovanie budú zhruba po 22:30 nízko nad severným obzorom. Najviac viditeľná bude kométa približne o pol 3 ráno.
„Postupne sa kométa presunie na večernú oblohu do „predných labiek“ súhvezdia Veľkej medvedice (19. júla) a bude pozorovateľná vyššie a vyššie nad obzorom (už 18. júla ju o 22:30 nájdeme viac ako 15 ° nad severo-severozápadným obzorom). Iba očami by mohla byť viditeľná až do augusta,“ informoval astronóm a astrofotograf Petr Horálek.
Pokiaľ by si sa teda aj ty chcel vybrať kométu Neowise pozorovať, ideálne je nájsť miesto s najväčšom tmou, kde by pozorovanie nerušil svetelný smog. Vhodné je pozorovať kométu z vyvýšeného miesta, kde nebudú vo výhľade prekážať domy a iné objekty.
Najlepšie je to teda na horách. Pokiaľ by si ale nevedel, kam sa na nočnej oblohe pozrieť, pomôcť môže online observatórium.
Na webe The Sky Live stačí zadať lokalitu, z ktorej chceš kométu pozorovať a následne len vyhľadať Neowise vo vyhľadávaní. Online observatórium potom ukáže, kde presne sa kométa nachádza.
Spolu s kométou sa objavujú aj svietiace oblaky
Okrem kométy však je možné pozorovať aj jedinečné nočné svietiace oblaky, ktoré sa na oblohe javia ako „elektricky modré“. Objavujú sa najmä v priebehu západu a východu Slnka počas letného slnovratu. Nejde pritom o obyčajné oblaky.
Bežné oblaky sa totiž vyskytujú v troposfére (8 – 10 km), tieto jedinečné oblaky sú tvorené ľadovými kryštálmi s meteorickým prachom a nachádzajú sa vo výške až 85 km na Zemou.
Slnečné lúče ich tak osvetľujú zospodu. Najlepšie pozorovanie tohto úkazu je práve pri zvýšenej slnečnej aktivite počas letného slnovratu.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Neverili vlastným očiam: Vedci v hlbokom vesmíre objavili známe „zviera”
Vedci šokovali svet. Dramaticky zlepšili životnosť batérií elektromobilov pomocou dreva
Nikto netušil, čo sa deje: Záhadný objekt k nám vysiela rádiové signály už od roku 1988
Zem je vo vnútri obrovskej prázdnoty. „Zvuk Veľkého tresku“ naznačuje možné riešenie veľkej záhady
Vedci našli riešenie proti večným chemikáliám. Nečakaná zbraň ich zožerie priamo v tvojom tele
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dekan Lekárskej fakulty SZU skončil. Jeho meno sa spája s kauzou kolonoskopií
Ako ísť do dôchodku v 35 rokoch: Investičný byt ti zabezpečí pasívny príjem
Obľúbený grécky ostrov v plameňoch: Ministerstvo vydalo odporúčania pre Slovákov
„Zatiaľ ide o stovky miliónov eur.“ Zdechovský varuje, že zneužívanie eurofondov na Slovensku je len špička ľadovca
Pivo na Pohode: Zlatý Bažant predstavil vlastnú zónu aj menu na mieru, takto to vyzerá
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
- Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
- Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
- Západ nič také nemá. „Spojenec“ Ruska nasadí laser na stíhačky budúcnosti, rakety po ňom „slepnú“
Trump mení stratégiu: Zbrane pre Ukrajinu pôjdu cez NATO, voči Rusku chystá zásadné vyhlásenie
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
Tržby TSMC prekonali očakávania. Čipy pre AI lámu rekordy
Slovensko má najdrahšie palivá v regióne. Analytici majú vysvetlenie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP