Premávka na obežnej dráhe Zeme sa začína pomaly zahusťovať a čoraz väčšie množstvo ľudí okusuje výzvy, ktoré so sebou cestovanie vesmírom prináša. Ľudské telá síce prekvapivým spôsobom podmienkam na orbite odolávajú, avšak zároveň čelia problémom, ktoré vyžadujú riešenia. Čoskoro pritom majú prísť oveľa náročnejšie výzvy, ktoré so sebou prináša cestovanie na objekty ako Mesiac a Mars.

Vedci intenzívne pracujú na výskume vplyvov vesmírnych pobytov na ľudské telá a okrem mnohých riešení problémov nachádzajú aj prekvapivé vplyvy, ktoré nie sú nutne negatívne. Práve naopak, experti nedávno identifikovali prekvapivú schopnosť zdieľanú viacerými astronautmi, ktorá im pomáha pohybovať sa priestorom s mikrogravitáciou a nejde ani zďaleka o jedinú schopnosť človeka adaptovať sa na vesmír. Je nám súdené rozširovať sa ďalej mimo Zeme?

Bez technickej pomoci to nejde

Astronauti sa pred svojou cestou do vesmíru na podmienky na orbite dlhodobo pripravujú a ich telá, ako aj psychika, musia byť v tom najlepšom možnom stave. Skutočnou skúškou je však v každom prípade až samotný pobyt v stiesnených priestoroch bez gravitácie, kedy dôjde ku skutočnej skúške ľudského tela všetkými možnými spôsobmi.

Dvomi najväčšími faktormi sú práve stav bez tiaže a zvýšená dávka radiácie, pričom oba z nich je možné svojim spôsobom riešiť. Práve ochrana pred radiáciou je však oveľa jednoduchšia, než eliminácia vplyvov chýbajúcej gravitácie. Vesmírne stanice a kozmické lode sú navrhnuté tak, aby posádku ochránili pred radiáciou – v dnešnej dobe sa navyše nachádzajú na nízkej obežnej dráhe, kde tento faktor nie je až tak nebezpečný.

NASA

Vplyv mikrogravitácie je prekvapivo oveľa vážnejší a keďže ide o neviditeľnú silu, ktorú nezaujímajú štíty a steny, boj proti nej je oveľa komplikovanejší. Kým niektoré z vplyvov je možné potlačiť cvičením, ktoré je napríklad na Medzinárodnej vesmírnej stanici povinné, iné možno riešiť len umelou gravitáciou – také vesmírne stanice však ľudstvo zatiaľ nepostavilo, i keď inžinieri pracujú na viacerých konceptoch.

Drastický vplyv na zdravie
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú