Odborníci najprv označovali projekt rakety Starship za šialený a pre súkromnú spoločnosť neuskutočniteľný. To sa však mení a okrem NASA už do projektu vkladajú veľké nádeje aj Vzdušné sily USA, informuje Ars Technica.

SpaceX tiež ohlásil ďalšiu spoluprácu so spoločnosťou Axiom Space. Jej prvú posádku má Muskova firma vyniesť na ISS už začiatkom budúceho roka, už dnes však potvrdili ďalšie tri misie na palube kozmickej lodi Crew Dragon.

Záujem prejavili aj Vzdušné sily, Starship má o zábavu postarané

Starship zatiaľ na svoj debutový let do kozmu a prvé dosiahnutie obežnej dráhy čaká, jej najdôležitejší míľnik je zatiaľ len úspešné pristátie po lete do výšky 10 km. Napriek tomu sa ale Vzdušné sily Spojených štátov rozhodli vložiť do nej dôveru a nemalú investíciu.

Test prototypu druhého stupňa rakety Starship, ktorá ma štartovať z Marsu práve v konfigurácii jediného stupňa. Zdroj: SpaceX / Flickr

Informácie o financovaní Starship vychádzajú z vyhlásenia Armádneho letectva USA, v ktorom bližšie popisujú svoje výdavky a ako minú svoj rozpočet v hodnote 200 miliárd amerických dolárov. Starship z neho dostane 47,9 miliónov už v budúcom fiškálnom roku, ktorý začína 1. októbra. Ešte tento rok však zainvestujú 9,7 miliónov.

NEPREHLIADNI
Historický moment je tu: Starship konečne poletí do vesmíru, poznáme podrobný plán letu

Dokument nespomína priamo Starship, ale plavidlo schopné dopravenia 100 ton nákladu kdekoľvek na Zemi do jednej hodiny – a práve Starship je jediná raketa, ktorá to má dokázať. Letectvo sa ale nechystá investovať priamo do vývoja plavidla, ale do techniky potrebnej na prácu s ním a následné využitie jej služieb.

Pre SpaceX ide o dôležitého zákazníka, keďže Vzdušné sily majú obrovský rozpočet a prípadné kontrakty a financie môžu zásadne pomôcť vo vývoji a následnej prevádzke Starship.

dearMoon / SpaceX

Z jednej misie sú zrazu štyri, súkromné lety naberajú na obrátkach

Spoločnosť Axiom Space prišla so svojou misiou Ax-1 na verejnosť len nedávno. Ide o posádku štyroch súkromných zákazníkov, ktorí poletia na rakete Falcon 9 a kozmickej lodi Crew Dragon na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, kde strávia niekoľko dní.

Axiom Space ale nezaháľal a dnes potvrdil ďalšie tri misie – všetky na palube rakety spoločnosti SpaceX. Ax-1 poletí už v januári budúceho roka, Ax-2 zase v júni. Ax-3 sa dostane do kozmu koncom 2022 a Ax-4 začiatkom 2023, pričom každá z nich dostane na Medzinárodnú vesmírnu stanicu štyroch súkromných astronautov.

Raketa Falcon 9 s modulom Crew Dragon pred štartom. Zdroj. SpaceX

Starship pomaly nastupuje na scénu, Falcon 9 a Falcon Heavy sa však ešte vždy rozbiehajú. Len teraz sa skutočne začína hýbať súkromný trh a záujem o lety do vesmíru narastá. Okrem misií Axiom je naplánovaná aj misia Inspiration-4, ktorá odštartuje ešte v tomto roku.

Tá poletí rovnako so štyrmi astronautmi, nie však na ISS. Súkromní astronauti si užijú obežnú dráhu Zeme, beztiažový stav a jedinečný výhľad. Crew Dragon totiž pre túto misiu vybavia špeciálnou sklenou kupolou, ktorá nahradí dokovací port.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP