Po prvom úspešnom pristáti rakety Starship SN15 sa Muskova spoločnosť SpaceX chystá na prvý orbitálny let. V papieroch podaných Federálnemu leteckému úradu opísali aj podrobnosti tohto letu a jeho plánovaný priebeh, informuje CNBC.

Blíži sa prvý pokus o let do kozmu, je Starship pripravený?

SpaceX úspešne pristál s raketou Starship až na piaty pokus, dokázal to prototyp so sériovým číslom SN15. Kým existuje reálna možnosť jeho opakovaného letu, spoločnosť sa už aktívne pripravuje na ďalší dôležitý míľnik.

SpaceX / flickr

Starship sa totiž pokúsi o prvý orbitálny let, tentoraz aj za pomoci prvého stupňa s názvom Super Heavy, píše SpaceflightNow. Nie je zatiaľ známe technické vybavenie samotnej rakety, či bude mať prvý stupeň plný počet motorov (až 28) a či ten druhý dostane vylepšené pristávacie nohy.

Elon Musk prostredníctvom Twitteru tiež informoval, že je dôležité, aby sa Starship nerozpadla počas opätovného vstupu do zemskej atmosféry. To by totiž znamenalo, že dopadnú jej trosky do Tichého oceánu a v najhoršom prípade, vzhľadom na trajektóriu, dokonca na pevninu.

Z podaní pre FAA ale vyplývajú podrobnosti o samotnom letovom profile. Raketa vzlietne opäť z Boca Chica v Texase – SpaceX nazval tento komplex Starbase. S výškou 120 m pôjde o najvyššiu raketu, akú kedy ľudstvo skonštruovalo.

SpaceX

Prvý stupeň vyvinie až dvojnásobný ťah v porovnaní s najväčšou raketou, aké dodnes letela do kozmu – Saturn V. Super Heavy schopný vyprodukovať približne 70 000 kN ťahu naštartuje svoje motory na 2 minúty a 49 sekúnd. Približne dve sekundy po ich vypnutí sa oddelí od druhého stupňa a zaháji svoj návrat na Zem.

V Mexickom zálive pristane 8 minút a 15 sekúnd po štarte, približne 20 km od pobrežia – zrejme však nie na pristávacej plošine, ktoré spoločnosť pripravuje, ale zatiaľ len opatrne dosadne do morských vôd. SpaceX si prototyp následne vyzdvihne (alebo jeho zvyšky) pre podrobné vyhodnotenie.

Starship preverí všetky svoje kapacity, bude vyzerať úplne inak

Starship má po oddelení od prvého stupňa podľa SpaceflightNow naštartovať motory až 3 minúty a 56 sekúnd po štarte. S najväčšou pravdepodobnosťou však ide o preklep, keďže minútová odmlka zatiaľ nedáva zmysel.

Zhasnutie revolučných raketových motorov Raptor druhého stupňa je očakávané okolo 8 minút a 41 sekúnd po štarte, keď dosiahne rýchlosť 27 000 km/h.

Letový profil druhého stupňa. SpaceX

Celkový let má trvať približne 90 minút a Starship pristane naspäť na Zemi, približne 100 km od pobrežia, taktiež na mori. Tento prototyp rakety sa už bude zásadne líšiť od toho, čo sme videli doteraz.

Dostane zrejme kompletný tepelný štít, ktorý pokryje jednu celú polovicu Starship čiernou farbou. Či je systém pripravený orbitálny let a prežije vstup do atmosféry vo vysokej rýchlosti je otázne a všetko sa dozvieme až počas samotného letu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú