Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Muskova spoločnosť SpaceX oznámila let misie Inspiration4 so štyrmi turistami na palube len nedávno, tentoraz však prichádzajú s novými detailmi, informuje SPACE. Kozmická loď Crew Dragon bude totiž namiesto dokovacieho mechanizmu vybavená sklenou kupolou, ktorá poslúži súkromnej posádke ako jedinečné okno s doslova kozmickým výhľadom.

Jedinečný dizajn, v prípade úspechu pôjde o prvý svojho druhu

Sklená kopula v takejto veľkosti je v kozme nezvyčajným úkazom. Vlastnú kupolu má síce aj Medzinárodná vesmírna stanica a to v podobe veľkého modulu, ten je však zložený z niekoľkých okien pretínaných pevnou konštrukciou. Na druhej strane kupola, s ktorou prichádza misia Inspiration4, je zhotovená len zo skla (samozrejme nie obyčajného) a poskytuje tak bezkonkurenčné najlepší výhľad.

Ako poznamenal Elon Musk, sklený dóm dokáže navodiť pocit, že ste v otvorenom kozme viac, než čokoľvek iné. Vo výhľade bude zrejme zavadzať len aerodynamický kryt, ktorý chráni kopulu nielen počas štartu, ale tiež počas drsného vstupu do atmosféry a návratu na Zem.

Miliardár Jared Isaacman, ktorý celý let zarezervoval, sa počas živého vysielania konferenčného hovoru vyjadril, že všetky potrebné práce týkajúce sa bezpečnosti špeciálneho okna už vykonali. Cieľový termín pre štart je momentálne 15. september tohto roku. Jared Isaacman a ďalší traja astronauti strávia na obežnej dráhe vo výške 540 km tri dni.

Inspiration4 / Twitter

Posádka je zostavená, Crew Dragon čakajú plné krídla práce

Ďalšími tromi členmi štvorčlennej posádky sú Sian Proctor, Hayley Arcenaux a Christopher Sembroski – pre všetkých z nich pritom ide o úplne prvý vesmírny let, píše Inspiration4. Pôjde tiež o prvý vesmírny let s kompletne súkromnou posádkou a to dokonca na kozmickej lodi, ktorá už v minulosti s astronautmi letela. Konkrétne sa jedná o Crew Dragon C207 Resilience, ktorý dopravil na ISS astronautov misie Crew-1.

Už dnes má však táto kapsula naplánovanú okrem Inspiration4 aj ďalšiu súkromnú misiu, ktorou je Ax-1 spoločnosti Axiom Space. Tá má do vesmíru dopraviť opäť štyroch astronautov, tentoraz však znovu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, na ktorej zaplatia za 8-dňový pobyt 1,1 milióna amerických dolárov, čo je stále len zlomok v porovnaní s cenou letu. A to aj napriek tomu, že Falcon 9 je jednou z najlacnejších rakiet vo svojej kategórii.

Flickr / SpaceX

Je tiež pravdepodobné, že obe misie sa uskutočnia nielen na v minulosti použitej kozmickej lodi, ale tiež na už použitom prvom stupni rakety Falcon 9. Let astronautov misie Crew-2, ktorého sa dočkáme už tento mesaic, sa uskutoční na boosteri B1061.2, ktorý vyniesol do vesmíru aj misiu Crew-1. Zdá sa, že SpaceX úspešne otvoril brány vesmírnemu turizmu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú