Problémy s vapovaním mali doteraz pripravil v USA o život 42 ľudí a tisícky ďalších boli hospitalizovaní v nemocniciach. Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb označilo za vinníka tejto krízy nelegálne náplne s obsahom acetátu vitamínu E, ktorý sa nachádzal vo všetkých testovaných vzorkách pri náplniach s THC. Na tieto problémy reagoval aj Apple, ktorý zo svojho virtuálneho obchodu odstránil celkovo 181 aplikácií spájaných s vapingom, informuje Axios.

Vapovanie elektronických cigariet zažíva v zámorí problémy už niekoľko mesiacov od doby, kedy sa začali šíriť informácie o úmrtiach a hospitalizáciách ľudí. V drvivej väčšine prípadov však ľudia užívali náplne s obsahom THC, ktoré mali obsahovať acetát vitamínu E.

Po odhalení týchto skutočností sa začalo v zámorí veľké vyšetrovanie. Doteraz sa podarilo potvrdiť množstvo kľúčových zistení najmä o tom, že problémy spôsobilo vapovanie nelegálnych náplní z ulice s obsahom škodlivých látok.

Apple spravil rázne rozhodnutie

Polícia dokonca zatkla niekoľkých ľudí za výrobu a distribúciu týchto cartridgov v hodnote miliónov dolárov. Vyšetrovanie však naďalej pokračuje a mnohé štáty pristúpili k razantnému kroku, keď zakázali predaj ochutených náplní do elektronických cigariet, s výnimkou niekoľkých druhov, ktorými sú mentolové a tabakové príchute.

Nekončiace problémy však zrejme vyvolali obavy aj u Apple, ktorý sa rozhodol zakročiť a staviť na doterajšie varovania.

Z App Store tak zmizlo 181 aplikácií, ktoré boli istým spôsobom prepojené s vapovaním elektronických cigariet. Medzi aplikáciami pritom mali byť aj tituly na nastavovanie parametrov elektronických cigariet či výpočet odporu špirálok.

Ďalšie články

Správy z USA spôsobili veľkú paniku aj u nás
Smrť ďalších ľudí a stovky nových hospitalizácií po vapovaní nelegálnych naplní: Zbytočný rozruch je aj na Slovensku
Čo stojí za problémami s vapovaním?
Aká je pravda o smrtiacich nelegálnych náplniach do e-cigariet a čo spája Trumpa s tabakovým priemyslom?
Niektoré druhy náplní sa zákazu môžu vyhnúť
Trump žiada zákaz predaja ochutených náplní do elektronických cigariet. Až na jednu výnimku
Aký je rozdiel?
Elektronické cigarety #3: Mylné spájanie s IQOS a ich rozdielny princíp fungovania

Doteraz nainštalované aplikácie ostávajú funkčné

Na stiahnutie pritom boli aj kalkulačky pre výpočet pomerov pri miešaní vlastných náplní a ďalšie podobné aplikácie. Všetky boli z App Store odstránené, no tie, čo už majú používatelia vo svojich iPhonoch a iPadoch, ostanú naďalej funkčné, informoval The Verge.

Ešte v júni však Apple zastavil publikáciu nových aplikácii v App Store, ktoré sa týkali vapingu. Medzi aplikáciami sa ale stále nachádza sociálna sieť Vaffle určená práve pre vaperov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom