Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Problémy s vapovaním nelegálnych náplní sa ťahajú v USA už niekoľko mesiacov. Žiadna „neznáma choroba“ či „zabíjanie elektronickými cigaretami“ sa však nekoná a na vine majú byť práve nelegálne náplne s obsahom škodlivých látok, ktoré pripravili o život niekoľkých ľudí a stovky ďalších priviedli do nemocníc. Spojené štáty bojujú s vapovaním rôznymi spôsobmi, no teraz sa odhaľuje pravda o nelegálnych náplniach, teda problému, ktorý spôsobil obrovský rozruch. Nové informácie prináša aj portál Daily Mail.

Je tomu už niekoľko mesiacov, čo sa poprvýkrát objavili titulky, ktoré hovorili o smrtiacich účinkoch elektronických cigariet. Správy z USA ovplyvnili dianie v celom tomto priemysle a priniesli pochybnosti o tom, či je vapovanie skutočne bezpečné. Prvotnú neistotu však krátko na to vystriedali odhalenia o tom, čo je skutočným problémom v zámorí a aká je príčina hospitalizácie stoviek ľudí či niekoľkých úmrtí.

V našich článkoch sme pravidelne informovali o zisteniach, ktoré priniesli do tejto témy nový pohľad na to, ako sa z na pohľad menej škodlivej alternatívy fajčenia stal terč. Pripomeňme len, že elektronické cigarety sú na trhu už vyše 15 rokov a vznik prvej generácie takéhoto zariadenia sa datuje ešte do roku 2002. Za ten čas sa však nestalo, aby v priebehu niekoľkých týždňov či mesiacov skolabovali vaperom pľúca alebo sa ich zdravotný stav zhoršil tak rapídne ako tomu bolo v poslednom čase v USA.

Obavy, zákazy a ďalšie obete nelegálnych náplní v USA

Práve tam sa totiž odohráva celá veľká kauza s vapovaním nelegálnych náplní, ktoré sa znenazdajky rozšírili v mnohých štátoch. Kvôli týmto udalostiam pristúpili niektoré z nich k razantným rozhodnutiam a zakázali predaj ochutených náplní alebo stopli predaj elektronických cigariet úplne. K USA sa však pridala aj India, ktorá používanie, výrobu a distribúciu týchto zariadení trestá vysokou pokutou alebo až väzením. Dodajme len, že práve táto krajina je druhým najväčším spotrebiteľom tabaku na svete.

Aktuálna situácia sa v krajinách USA stále zhoršuje a podľa správ portálu The Washington Post je momentálne hospitalizovaných už viac ako 1 000 ľudí a 18 ďalších zomrelo na vapovanie nelegálnych náplní. Štáty sa však miesto vyšetrovania zamerali na zákaz predaja a miesto regulácie obviňujú e-cigarety z toho, že ich cieľovou skupinou majú byť kvôli ochuteným náplniam deti.

Každý, kto sa v živote stretol s cigaretami, ale aj s vapovaním, vie, že predaj týchto produktov je vyhradený ľuďom nad 18 rokov v prípade Slovenska, Česka a iných európskych krajín. V USA môže byť veková hranica v niektorých štátoch aj 19 či dokonca 21 rokov.

Zobraziť celú galériu (1)
Niekoľko druhov náplní obsahujúcich THC. Zdroj Flickr

Napriek tomu sa úrady rozhodli zakazovať niečo, o čom zjavne príliš veľa informácií nemajú. Teraz sa však dostáva na povrch ďalšia pravda o tom, ako to s nelegálnymi náplňami skutočne je. Ako sme však informovali v nedávnom článku, obsahom takýchto náplní má byť aj THC a acetát vitamínu E, teda látky, ktorým majú byť hlavným aktérom v drvivej väčšine doterajších hospitalizácií a úmrtí vaperov v USA. Okrem toho sú to aj zakázané pesticídy používané pri postreku marihuany, ktoré sa pri vapovaní neschválenej náplne menia na smrtiaci kyanovodík.

Odhalenie výroby nelegálnych náplní prinieslo množstvo zásadných informácií

Veľký „záťah“ teraz spravila v USA polícia, ktorá začala zatýkať ľudí kvôli výrobe a predaju spomínaných nelegálnych náplní s obsahom škodlivých látok. Takýto prípad sa odohral aj vo Wisconsine, kde tamojšie zložky zatkli 43-ročnú ženu a jej dvoch synov.

Táto trojica totiž prevádzkovala ilegálnu výrobňu nelegálnych náplní s THC v hodnote viac ako milión dolárov, ktorá mohla s 10 zamestnancami vyprodukovať 4 000 až 5 000 takýchto cartridgov denne. Pri zásahu bolo nájdených 31 000 nelegálnych náplní, ktoré by mali na ulici hodnotu zhruba 1,5 milióna dolárov.

Zobraziť celú galériu (1)
Elektronické cigarety s tzv. „THC olejom“. Zdroj: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Aká je pravda o smrtiacich nelegálnych náplniach do e-cigariet a čo spája Trumpa s tabakovým priemyslom?

43-ročná žena navyše používala ukradnutú identitu, aby mohla tento protizákonný biznis rozšíriť ďalej. Pred súdom sa ocitla ešte v utorok, avšak bola prepustená na kauciu 100 000 dolárov. Zadržané nelegálne náplne boli pritom zabalené vo falošných obaloch známej značky, ktorá sa zaoberá predajom certifikovaných náplní s THC. Tie sú v niektorých štátoch USA povolené.

Na falošné produkty upozorňuje aj samotný výrobca na svojej oficiálnej stránke. Okrem týchto náplní však polícia podľa FOX6 zaistila vyše 50 fliaš naplnených s THC, vyše 8 kg marihuany, 8 zbraní a 59 000 dolárov v hotovosti. Na mieste bolo aj 98 000 prázdnych nenaplnených cartridgov a ďalšie zariadenia, ktoré skupina využívala pri výrobe nelegálnych náplní.

Zobraziť celú galériu (1)
Existuje množstvo špecializovaných predajní, vrátane e-shopov, ktoré sa venujú predaju CBD náplní do e-cigariet. Zdroj: Flickr

Rodinný biznis, ktorý môže, no nemusí mať na svedomí množstvo hospitalizácií či dokonca niektoré zo zaznamenaných úmrtí, skončil. Jeden z obvinených synov však polícii prezradil, že toto nelegálne podnikanie rozbehol ešte v januári 2018, pretože videl vysoký dopyt po THC náplniach. Zisky pritom investoval späť do rozvoja tejto činnosti.

Zadržané náplne mali údajne obsahovať 5 mg THC, avšak obsah látky má byť omnoho vyšší. Údajne bolo množstvo THC uvedené na obale prekročené až 157-násobne. Vyšetrovatelia tak majú aktuálne plné ruky práce, aby odhalili ďalšie možné prípady nelegálnej výroby škodlivých náplní do elektronických cigariet.

Testy odobraných vzoriek odhalili toxické látky

Účinok takýchto náplní teraz skúmala aj štúdia zverejnená v časopise The New England Journal of Medicine pred pár dňami, informuje Futurism. Podľa výsledkov, ktoré boli zhotovené pri testovaní 17 odobraných vzoriek náplní od hospitalizovaných vaperov s dýchacími problémami, vyzerali pľúca ako po inhalácii horčičného plynu, tzv. „Yperitu“ alebo iného jedu. Yperit je látka s obsahom sulfidickej síry alebo amínového dusíka, ktorá spôsobuje zastavenie delenia buniek a vytvára na pľúcach opuch, vredy a pľuzgiere s exsudátom. Má aj karcinogénne účinky.

Zobraziť celú galériu (1)
Výsledky histopatológie pľúc pacientov, ktoré zobrazujú poškodenie spojené s inhaláciou látok obsiahnutých v 17 odobraných vzorkách náplní. Všetky z nich majú toxické účinky. Zdroj: The New England Journal of Medicine

Všetkých 17 testovaných vzoriek pritom malo toxické účinky, avšak štúdia nepreukázala zvýšený obsah oleja, ktorý je spájaný s nelegálnymi THC náplňami. Dvaja pacienti, od ktorých boli vzorky náplne odobrané, na následky poškodenia pľúc zomreli a ďalší môžu mať kvôli tomu doživotné problémy s dýchaním. Zatiaľ nie je potvrdené, že by boli medzi sebou prepojené prípady doterajších hospitalizácií a 18 úmrtí s nelegálnou výrobňou škodlivých náplní vo Wisconsine alebo vapovaním toxických látok vo vzorkách v spomínanej štúdii.

New York pozastavil zákaz predaja ochutených náplní

Úrady a polícia v USA majú pred sebou ťažkú situáciu, v ktorej musí riešiť množstvo prípadov hospitalizácií a úmrtí individuálne, aby sa odhalili presné príčiny. Vaperi na Slovensku a v celej EÚ sa však podobných prípadov nemusia obávať a doteraz sa v našich končinách žiadny podobný nevyskytol ani v minulosti. Napriek tomu mohli správy zo zámoria spôsobiť chaos a predajcovia elektronických cigariet sa mohli obávať o svoj legálny biznis. Oň sa strachujú aj vape-shopy v USA, no obchody v New Yorku si môžu na chvíľu vydýchnuť.

Zobraziť celú galériu (1)
Po celom svete sa začali s príchodom elektronických cigariet a vapovania vytvárať komunity ľudí a budovať tzv. „vape-shopy“ pre predaj náplní, e-cigariet a príslušenstva k nim. Zdroj: Pixabay

Po prvotných správach o udelení zákazu predaja ochutených náplní prišli informácie o dočasnom zastavení tohto rozhodnutia. Zákaz mal nadobudnúť účinnosť už v piatok 4. októbra, no dátum bol presunutý o 2 týždne na 18. októbra. Štát New York tak nateraz pozdržal svoje rozhodnutie a podľa asociácie Vapor Technology „nebude môcť presadiť zákaz predaja ochutených nikotínových výrobkov, kým sa nevydá rozhodnutie o návrhu na nariadenie predbežného súdneho príkazu,“ informuje Politico. Tým sa tak vytvoril priestor pre prešetrenie ďalších prípadov a predajcovia majú ešte chvíľu čas pripraviť sa na tento striktný zákaz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú