Administratíva Donalda Trumpa reagovala na problémy posledných mesiacov, kvôli ktorým prišlo v USA o život dovedna už 6 ľudí a ďalších 450 vaperov museli hospitalizovať. Zdravotné ťažkosti sú vo väčšine prípadov spájané s vapovaním nelegálnych náplní na olejovej báze so syntetickým THC a vitamínom E. Kvôli vzniknutej situácii však chce Donald Trump zakázať predaj všetkých ochutených liquidov v USA a je znepokojený používaním e-cigariet mladistvými, informuje Reuters.

Za posledné mesiace sa v Spojených štátoch objavilo množstvo prípadov hospitalizácií a niekoľkých úmrtí vaperov, ktorí mali doplatiť na vapovanie nelegálnych náplní. Príčinou problémov tak nie sú samotné elektronické cigarety, ako to niektoré médiá interpretujú, ale zakázané liquidy, ktoré môžu kvôli svojmu obsahu látok spôsobiť užívateľovi vážne zdravotné problémy a v iných prípadoch dokonca aj smrť. Len včera sme informovali o 6. obeti, ktorá v USA mala umrieť na „vapovanie“.

Spojené štáty chcú zakázať takmer všetky ochutené príchute do e-cigariet

Krátko na to sa však objavili správy, ktoré môžu znepokojovať mnohých vaperov vo všetkých štátoch USA, nakoľko administratíva Donalda Trumpa vyrukovala s návrhom zakázať predaj všetkých ochutených náplní do elektronických cigariet, pričom úrady mali varovať, že práve sladké náplne údajne prilákali milióny detí k vapingu a závislosti na nikotíne. Kde je však pravda, ak sú elektronické cigarety s náplňami vo väčšine štátov USA dostupné pre ľudí až od veku 18, 19 alebo v niektorých až 21 rokov?! Ako sa teda mohli e-cigarety dostať do rúk deťom, ako to naznačili americké úrady?

Zobraziť celú galériu (0)
Vape-shopy ponúkajú zákazníkom desiatky, až stovky rôznych značiek liquidov s množstvom najrôznejších príchutí. Každé balenie liqudu musí mať na obale uvedené všetky obsiahnuté zložky. Zdroj: Flickr

Úrady v štátoch pritom už pred niekoľkými dňami vydali varovanie, aby sa ľudia zdržali používania elektronických cigariet a vapovania, pokým nebude skončené vyšetrovanie doterajších prípadov a ich príčin. V mnohom sa však zhodli aj samotní odborníci, ktorí našli vo vzorkách náplní hospitalizovaných pacientov nelegálne látky.

Jedná sa o acetát vitamínu E v spojení s THC, teda o náplň na olejovej báze, ktorá má na zdravie a pľúca človeka veľmi negatívny dopad. Navyše sa jedná o nelegálne náplne a v niektorých prípadoch malo dokonca ísť o falzifikáty liquidov známych značiek, ktoré vyrábajú práve náplne s THC na rekreačné účely.

Zobraziť celú galériu (0)
Elektronické cigarety s tzv. „THC olejom“. Zdroj: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Takto vníma elektronické cigarety Ministerstvo zdravotníctva SR. Sme v nevýhode voči okolitým krajinám?

Laboratórne vzorky totiž potvrdili prítomnosť acetátu vitamínu E a THC takmer vo všetkých odobraných vzorkách, píše Zdravotnícke oddelenie štátu New York. Donald Trump však chce napriek týmto zisteniam a informáciám zakázať všetky ochutené náplne do e-cigariet, pričom niektoré značky môžu na trhu pôsobiť už celé roky. Zákazy by sa potom dotkli mentolových či mätových príchutí, ale aj žuvačkových, sladkých, ovocných a ďalších druhov náplní, ktoré milióny vaperov obľubujú. Netýkajú sa však tabakových príchutí. Počas odpovedí na otázky Trump prezradil, že regulátory v USA prídu už v najbližších týždňoch so „silnými odporúčaniami“, informuje Gizmodo.

Zobraziť celú galériu (0)
Niekoľko druhov náplní obsahujúcich THC. Zdroj Flickr

Táto kontroverzná situácia stavia do nevýhody najmä poctivých vaperov v USA, ktorí si kupujú náplne od overených predajcov. Za celé roky, odkedy sú elektronické cigarety na trhu, nevznikla podobná vlna problémov a niekoľkých úmrtí, ktorá by ich pôsobenie v zámorí tak ohrozila. Bližšie sme sa téme elektronických cigariet venovali aj v našom seriáli, kde sme detailne popísali nielen históriu a nástup týchto zariadení na trh, ale aj pochybné výsledky niektorých štúdií či reguláciu e-cigariet v EÚ a na Slovensku. Práve vďaka prísnym pravidlám sa v EÚ a ani u nás podobné prípady hospitalizácií a úmrtí v dôsledku vapovania nelegálnych náplní dosiaľ nevyskytli.

Komentár autora:

Na tejto situácii ostáva pre mnohých zarážajúci fakt, že USA chcú zakázať všetky ochutené náplne a priamym spôsobom tak bojujú proti vapingu, ktorý je podľa odborníkov a štúdií o 95 % menej škodlivý ako klasické cigarety, hoci ho nemožno považovať za neškodný. Zatiaľ čo teda Amerika bojuje s elektronickými cigaretami, tie klasické sú naďalej predávané a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie spôsobia po celom svete ročne až 8 miliónov úmrtí. Niektoré štáty v USA už k takémuto razantnému kroku pristúpili a len minulý týždeň boli ochutené náplne zakázané v Michigane. Zákaz sa však nevzťahuje na tabakové príchute. 

Ešte v júni však San Fransisco zakázalo úplný predaj elektronických cigariet a už čoskoro sa k tomuto štátu môžu kvôli tlaku pridať ďalšie. Takéto rozhodnutie by ale mohlo mať zlý vplyv na samotných ľudí a vaperov, ktorým e-cigarety v mnohých prípadoch pomohli zbaviť sa závislosti na klasických cigaretách. Po zákaze predaja obľúbených náplní či celkovom zákaze predaja elektronických cigariet je tu vysoké riziko, že sa kvôli nedostupnosti týchto produktov mnohí vrátia k tabakovým cigaretám. 

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP