Práve na dnešný dátum pripadá svetový Deň Zeme, ktorý slúži na zdôraznenie potreby ekologického zmýšľania a vytvára priestor pre dôležitú diskusiu o riešeniach problémov znečistenia životného prostredia. Pri tejto príležitosti aj Apple v predstihu predstavil svoje nové zariadenie určené na recykláciu.

Novinkou technologického giganta je špeciálny robot s menom Daisy, ktorý je ďalším dôkazom úsilia spoločnosti pri zlepšovaní ekológie. Robot slúži na recykláciu použitých iPhonov, ktoré dokáže rozobrať a bezpečne z nich vybrať znovu použiteľné súčasti. Apple prostredníctvom svojho blogu uvádza, že Daisy je najefektívnejšou možnosťou pri získavaní cenných materiálov zo smartfónov, a to v kvalite, ktorú by ľudský pracovník nemohol dosiahnuť.

Robota zostavili vo výskumnom centre Apple a inžinieri čerpali mnohé poznatky z podobného stroja, ktorý predstavili ešte v roku 2016 s menom Liam. Daisy si prepožičala niekoľko technológií a aj vďaka tomu zvláda zrecyklovať 9 druhov iPhonov, pričom za hodinu ich stihne až dvesto.

Podporí aj finančne

Spoločnosť zároveň spustila iniciatívu Apple GiveBack, v rámci ktorej prispeje financiami na činnosť organizácie Conservation International, ktorá svojimi aktivitami prispieva k ochrane životného prostredia. Apple venuje istú sumu za každý iPhone, ktorý používatelia vrátia v akomkoľvek Apple Store alebo cez oficiálny web, a to do 30. apríla. Technologický gigant tak týmito novinkami nadväzuje na nedávny úspech, keď oznámil, že všetky jeho budovy po celom svete fungujú čisto na obnoviteľné zdroje energie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom