Práve na dnešný dátum pripadá svetový Deň Zeme, ktorý slúži na zdôraznenie potreby ekologického zmýšľania a vytvára priestor pre dôležitú diskusiu o riešeniach problémov znečistenia životného prostredia. Pri tejto príležitosti aj Apple v predstihu predstavil svoje nové zariadenie určené na recykláciu.

Novinkou technologického giganta je špeciálny robot s menom Daisy, ktorý je ďalším dôkazom úsilia spoločnosti pri zlepšovaní ekológie. Robot slúži na recykláciu použitých iPhonov, ktoré dokáže rozobrať a bezpečne z nich vybrať znovu použiteľné súčasti. Apple prostredníctvom svojho blogu uvádza, že Daisy je najefektívnejšou možnosťou pri získavaní cenných materiálov zo smartfónov, a to v kvalite, ktorú by ľudský pracovník nemohol dosiahnuť.

Robota zostavili vo výskumnom centre Apple a inžinieri čerpali mnohé poznatky z podobného stroja, ktorý predstavili ešte v roku 2016 s menom Liam. Daisy si prepožičala niekoľko technológií a aj vďaka tomu zvláda zrecyklovať 9 druhov iPhonov, pričom za hodinu ich stihne až dvesto.

Podporí aj finančne

Spoločnosť zároveň spustila iniciatívu Apple GiveBack, v rámci ktorej prispeje financiami na činnosť organizácie Conservation International, ktorá svojimi aktivitami prispieva k ochrane životného prostredia. Apple venuje istú sumu za každý iPhone, ktorý používatelia vrátia v akomkoľvek Apple Store alebo cez oficiálny web, a to do 30. apríla. Technologický gigant tak týmito novinkami nadväzuje na nedávny úspech, keď oznámil, že všetky jeho budovy po celom svete fungujú čisto na obnoviteľné zdroje energie.

Pošli nám TIP na článok



Tech